Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, özellikle de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bireyin, ilerleyen yaşlarında bu gibi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaması adına sağlıklı beslenmeye özen göstermesi, kemik gelişimini destekleyen ve güçlendiren besinlere ağırlık vermesi önemlidir.

Osteoporozu Önlemek için Nasıl Beslenmelisiniz?

Osteoporozu önlemek için yapılması gereken ilk iş sağlıklı beslenme programı oluşturularak buna uyulmasıdır. Çünkü kemik erimesinde beslenme neredeyse hayati bir önem arz etmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir diyetisyene başvurulması gereklidir. Uzmanlar, fazlalık kiloya sahip olan bireylerin bu kilolarından kurtulabilmeleri adına belirli bir beslenme programı hazırlamakta ve kemik erimesinin risk faktörlerinden olan fazlalık kilolardan kurtulmayı sağlamaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Genel olarak osteoporozu önlemek için yapılması gerekenlerden bahsetmek gerekirse; öncelikle kişinin enerji ve besin öğelerinin yetersiz olduğu şok diyetlerden uzak durması, çocukluk döneminden itibaren düzenli olarak spor ve egzersiz yapması, sigarayı ve alkolü bırakması, içilen ortamdan uzak durulması ve ihtiyacı doğrultusunda karbonhidrat, yağ ve protein tüketilmesi olarak gösterilebilir. Bu gibi ihtiyaçlar genellikle beslenme uzmanları tarafından hastanın boyu, kilosu, değerleri gibi faktörlere bağlı olarak belirlenmekte ve buna göre bir diye listesi hazırlanmaktadır.

Öte yandan osteoporozdan korunabilmek için kalsiyum tüketiminin yeterli miktarda olmasına özen gösterilmelidir. Çocukluk döneminden itibaren bol bol süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin olan besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli, her gün yaklaşık olarak 3 – 5 porsiyon meyve ile 2 – 3 porsiyon kadar sebze tüketmeye önem gösterilmelidir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Kemik erimesinde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Örneğin; D vitamini, çinko, magnezyum, K vitamini, manganez, bakır zengini besinlerin yeteri kadar tüketimi, tuz ve şeker alımı, doymuş yağ tüketiminin kontrol altına alınması, dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra kafein içeriği yüksek olan kahve, çay, kola gibi içeceklerin tüketiminden kaçınılması, yine kemik erimesinde beslenme açısından dikkat gerektiren bir konudur. Ayrıca soya osteoporozdan korunma konusunda oldukça etkili olduğundan, mutlaka beslenme programında yer verilmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz