Parkinson hastalığı, genellikle 60 yaş üstü insanlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Beyin hareketlerinde görevli olan hücrelerin zarar görmesi ya da azalması neticesinde meydana gelen Parkinson hastalığı, yüzde 80’e ulaştığında belirtileri görülmeye başlanmaktadır. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en büyük neden de beslenme olarak gösterilebilmektedir.

Parkinson Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

Parkinson hastalığı gibi önemli bir sağlık sorununda sağlıklı beslenme konusuna dikkat edilmesi önemlidir. Bu gibi durumlarda hastaların bol lifli besinler ve bol sıvı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Öte yandan Parkinson hastalığının tedavisine destek olmak amacıyla tavsiye edilen bazı besinler, vitaminler ya da beslenme programı da bulunmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Parkinson hastalığının tedavisinde genellikle tıbbi diyet uygulamaları tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Bu gibi bir hastalıkla karşı karşıya olan kişilerin çoğu zaman albümin, çinko, E ve A vitamini eksik olmaktadır. Sağlıklı beslenme sayesinde edinilen antioksidanlar ise, vücutta dolaşan serbest radikallerin nötralize olmasını sağlayarak hastalığın ilerlemesini engelleyebilmektedir.

Parkinson hastalarının uygulayacağı beslenme programında diyet proteini, öğün şekli, düzeni, diyet posası ve sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Parkinson hastalığında beslenme özel bir beslenme programı ile gerçekleştirilmeli ve kişinin kilosu ile beslenmesinin nasıl olduğu sıklıkla kontrol edilmelidir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Parkinson hastalığında beslenme alışkanlıklarının düzenli ve dengeli olmasına özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Fiziksel aktivitelerde azalma yaşanması nedeniyle hastalarda kilo kontrolü hayati bir önem taşımaktadır. Bu süreçte sindirim sistemi de yavaşladığından posa alımına ve su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca tedavi sürecinde antioksidan tüketimi de gerekli olmaktadır.

Parkinson hastaları için uygulanan beslenme programında protein alımına dikkat edilmelidir. Besinlerin kolay bir şekilde tüketilmesi sağlanacak bir program hazırlanması, ilaç tedavisinin beslenme programı ile uyum içerisinde olması, zihinsel problemleri tetikleyecek besinlerden uzak durulması, dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Parkinson hastalığının çok yönlü bir hastalık olması nedeniyle ortaya çıkan beslenme problemleri hastalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Diyetisyenler, hastanın laboratuvar sonuçlarını göz önünde bulundurarak bir program hazırlamalı, beslenme problemleri yaşayan hastalara uygun besinler önerilmelidir. Ayrıca beslenme programında öğünlerin atlamaması da hayati bir önem taşımaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz