Kadınların sıklıkla karşılaşmış olduğu problemlerden biri de polikistik over sendromu olarak bilinmektedir. Polikistik over sendromu, yumurtalıkların olması gerektiği gibi çalışmasının önüne geçen önemli bir sağlık sorunudur. Bu durum çoğu zaman genetik olabildiği gibi, kilolu olan kişilerde de görülebilmektedir. Özellikle de obezite, polikistik over sendromuna neden olan durumlardan biri olarak gösterilebilmektedir.

Polikistik Over Sendromunda Beslenme

Polikistik over sendromu, kadınların en sık yaşamış olduğu sağlık sorunlarından biri olmakla beraber yumurtalıkların fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesine engel olan bir hastalık türüdür. Pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen bu hastalık, genetik etkenlere, fazla kiloya ve obeziteye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Polikistik over sendromunun belirtilerinden bahsetmek gerekirse; adet düzensizliği ya da adet olmama durumu, aşırı kilo artışı, vücudun belirli bölgelerinde tüylenme, saçlarda seyrelme, ciltte sivilce ve akne oluşumu ve insülin direnci bu durumun belirtileri arasında yer almaktadır.

Polikistik over sendromunda beslenme de oldukça önemli konulardan biridir. Bu tür rahatsızlıklara sahip olan bireylerin glisemik indeksi düşük besinler tüketmesi, günde 2 litre su içmesi, kilo verip formunu koruması, basit şekerden uzak durması, lifli besinler tercih etmesi ve protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşük bir sağlıklı beslenme programı uygulaması gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromunda Kilo Verme

Polikistik over sendromunda kilo verme, bu durumla karşı karşıya olan her kadının dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Sağlıklı beslenme yolu ile kilo vermesi gereken her kadının, mutlaka ideal kilosuna ulaşması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar polikistik over sendromunda kilo verme halinde hastalığın ortadan kalktığı fakat belli bir zaman sonrasında yeniden görülebileceğini ortaya çıkarmaktadır.

Günümüzde pek çok doktor ve diyetisyen, bu tür hastalıklara sahip olan insanların kilo vermesini istemektedir. Üstelik bu gibi hastalıklar için uygulanan tedavi yöntemlerinde ilaç ve hormon tedavisinin yanı sıra diyet yapılması da önerilmektedir. Dolayısıyla hastaların uyguladıkları beslenme programının yanı sıra gün içerisinde en az 1 saat egzersiz yapması gerekmektedir. Polikistik over sendromunda kilo verme sağlıklı insanlara kıyasla daha güç olabilirken, hastanın bu gibi bir durum karşısında pes etmemesi ve sağlıklı beslenmesi ile egzersizlerine mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz