Yüksek protein yüksek karbonhidrat diyetini uygulamak, son zamanların en trend sağlıklı beslenme modeli olarak görülmektedir. Bu şekilde bir beslenme, kimi spor yapan kimi de kilo vermek isteyen insanlar için uygulanabilecek en başarılı yöntem olarak belirlenmiştir. Peki protein tüketirken protein takviyesi yapılmalı mıdır? Yüksek protein tüketiminin sağlığa bir zararı var mıdır?

Amacınız Kilo Vermekse

Her insanın günlük olarak tüketmesi gereken protein, yağ ve karbonhidrat oranı bellidir. Kilo verilmesi için yüksek karbonhidrat ve protein tüketilip, yağ oranının en aza çekilmesi gereklidir. Diyetisyen hekimler, kilo vermek isteyen kişiler için protein tüketimini arttırmalarını istemektedir çünkü yağ hücrelerinin parçalanıp vücuttan atılmasını proteinler sağlamaktadır.

Ücretsiz Ön Görüşme Fırsatı!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ücretsiz ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Fakat sağlıklı beslenme açısından da yüksek protein tüketiminin zararları mevcuttur. Yüksek protein tüketimi, böbreklerin yorulmasına neden olacaktır. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile günlük protein miktarına ulaşılmalıdır. Eğer ulaşılamıyorsa bu noktada protein takviyesi hastaya önerilebilmektedir.

Amacınız Kas Yapmaksa

Kadın-erkek fark etmeksizin spor yaparken kas kütlenizi arttırmak ve bilinçli bir şekilde kas gruplarınızı şekillendirmek, daha fit bir görünüme ulaşmak istiyorsanız günlük tüketmeniz gereken protein miktarının bir üst seviyesinde protein almanız gerekir. Bu durumda da hastaların mutlaka beslenme uzmanı tavsiyesinde protein takviyesi ya da günlük protein tüketim miktarını öğrenmesi gerekmektedir.

Protein İçeren Besinler

Günlük protein tüketim miktarınıza doğal besinlerle de ulaşabilirsiniz. Protein takviyelerine gerek kalmadan doğal bir şekilde vücuduna alabileceğiniz besinler de bulunmaktadır. Protein içeren besinler et, süt ve peynir grubu haricinde çeşitli sebze ve meyvelerde de bulunmaktadır. Dışarıdan doğal bir yolla alınabilecek protein içeren ve sağlık yönünden protein deposu olan besinleri listelemek gerekirse:

Kırmızı ve beyaz et

Yumurta

Balık

Baklagiller (kuru fasulye, nohut, börülce, bakla vb.)

Yoğurt

Peynir çeşitleri

Fındık, Fıstık, Badem, Kabak Çekirdeği

Kuşkonmaz

Muz

Kepek Ekmeği

Brokoli

Fıstık Ezmesi

Bezelye

Yulaf

Karides

Esmer Pirinç

Ispanak

Kuru İncir

Çiğ Avokado

bu besin grupları yer alacaktır. Özellikle beyaz et grubunda yer alan hindi, tavuk ve balık eti, baklagiller ve yer fıstığı protein açısından en zengin besin grubudur.

Bir önceki yazımız Kış Diyeti Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde Diyet, Diyetisyen ve Sağlık hakkında bilgiler yer alırken, göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =