Bu sene yazın sıcağına denk gelen Ramazan ayı, oruç tutan insanların ne şekilde beslenmesi gerektiği konusunda tereddüde düşürmektedir. Özellikle de yaklaşık olarak 16 saat kadar aç ve susuz kalınması, oruçluyken rahatsız olmamak, halsizlik yaşamamak adına bir beslenme programı yapılması ve buna uyulmasını gerektirmektedir. Ramazan ayında sağlıklı beslenmenin birer parçası olan ve tok tutan besinler tüketilmesi hayati önem taşımaktadır.

Ramazan’da Tok Tutan 10 Besin!

Ramazan'da Tok Tutan 10 Besin!
Ramazan’da Tok Tutan 10 Besin!

Ramazanda beslenme, oruç tutan insanlar için oldukça önemlidir. İftar ile sahurun arasının kısa oluşu, sahur ile iftar arasının ile oldukça uzun oluşu, oruçluyken dirençli kalabilmek adına nelerin yenmesi gerektiği konusunda soru işaretlerine neden olmaktadır. Ramazanda tok tutan besinler ise şu şekildedir:

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

1. Yumurta

Ramazanda tok tutan besinlerden ilki yumurtadır. Tam bir protein kaynağı olan yumurta, uzun süre tokluk hissi kazandırmakta ve insanların açlık hissini bastırabilmektedir.

2. Ceviz

Sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahip olan ceviz, mideden geçiş hızını yavaşlattığından uzun süreli tokluk hissi kazandırmaktadır. Dolayısıyla sahurda fındık, ceviz gibi yağlı tohumların tüketilmesi gereklidir.

3. Yoğurt ve Ayran

Yoğurt ve ayran, yine birer protein ve kalsiyum kaynağı olduğundan, sahurda tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Üstelik yoğurt ve ayran sindirim kolaylaştırması ile bilinmektedir.

4. Balık

Normal şartlarda da haftada en az 2 ya da 3 kez tüketilmesi gereken balık, Ramazan ayının da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bu ayda protein içerikli gıdalar tüketilmesi gerektiğinde balığın da bol miktarda tüketilmesi gereklidir.

5. Salatalar

Ramazanda beslenme açısından önemli olan başka bir besin de salatadır. Bu ay bol bol meyve ve sebze tüketilmesi gerektiğinden, mineral kaynağı olan salata da yararlı olacaktır.

6. Tam Tahıllı Ekmekler

Diyetisyenler, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesini önermektedir. Tam tahıllı ekmekler uzun süre tok tutarken, aynı zamanda B grubu vitaminleri bakımından zengindir.

7. Avokado

Lif bakımından oldukça zengin olan avokado, uzun süre tok tutan meyvelerden biridir. Bu nedenle de sahur ve iftar arasında tüketilmelidir.

8. Elma

İçeriğinde bol miktarda lif ve pektin içeren elma, tok tutmaya yardımcı olmaktadır.

9. Bulgur

Bulgur, lif bakımından zengin olan ve uzun süre tok tutan besinlerden biridir. Üstelik sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında da oldukça etkilidir.

10. Baklagiller

Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller yüksek protein içermektedir. Bununla beraber bitkisel protein açısından zengin olmasıyla da bilinmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz