Roka salatasıyla enerjik hissedecek, diyet yaparken kaybettiğiniz enerjinizi kilo almadan kazanacak ve güçleneceksiniz. Çok kolay ve malzemeleri her yerde bulunur olan roka salatasıyla kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Roka, koyu yeşil yaprakları, hafif acımsı, keskin tadı ve içerdiği vitaminlerle hem çok güzel, hem çok lezzetli hem de çok faydalı bir bitki. Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki olan roka, karnabahar ve lahana ailesinden geliyor.

Rokanın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Akdeniz’in en lezzetli mezeleri ve salataları rokayla yapılır. Hatta Ege Bölgesindeki sahillerde adı Roka olan pek çok restorana da rastlayabilirsiniz. Adını mezelere, yemeklere, salatalara vermekle kalmayıp mekânlara da veren rokanın yararları çok fazladır. Roka bitkisi, gerçek bir C ve A vitamini deposu. Yapraklar gelişirken bitkinin kökleri topraktan emdiği enzimleri güneşin de etkisiyle A ve C vitaminine çevirerek depoluyor. Bitkinin her bir hücresi A ve C vitamini kaynağı. Tek ısırıkta bile bolca vitamin alıyor, enerji kazanıyorsunuz. A vitamini göz hastalıkları ve kasların gelişimi için faydalıyken C vitamini güçlü bir metabolizmanın ve hastalıklara karşı direncin en önemli anahtarıdır. Roka ayrıca kalsiyum ve demir açısından da çok zengin bir bitkidir. Rokayı salatalarınızda ve kahvaltıda tüketerek günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Roka Hangi Besinlerle Birlikte Tüketilmeli?

Roka, et ve balığın yanına çok yakışır. Hafif acımsı ve baskın lezzeti balığın ve etin yağlı- tuzlu tadını dengeler. Rokanın yanına en çok yakıştığı besin ise beyaz peynirdir. Roka ve beyaz peynirle enfes ve çok sağlıklı salatalar hazırlayabilir, sandviçler yapabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz