İnsan sağlı için sağlıklı beslenmenin yanı sıra belli düzenli uykunun faydaları da oldukça önemlidir. Uykunun iyi alınmış olması insana enerji verirken, güne daha verimli bir şekilde başlamayı sağlamakta, kişinin daha sosyal ve daha sağlıklı olmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Bu alanda yapılan pek çok bilimsel araştırma, düzensiz uykusu olan ve uykusunu yeteri kadar alamayan kişilerin metabolizma hızının daha yavaş olduğunu, uyuyamamaları sebebiyle gece geç saatlerde enerjisi yüksek besinler tükettiklerini, bu nedenle de hızlı bir şekilde kilo alabildiklerini ortaya koymuştur. Bunun ile beraber akşam yemeğinin ardından tüketilen çikolata, kahve ve çay tüketimlerinin fazla olması, vücuttaki kafein oranını da yükseltirken, bu durum uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Bol miktarda yağ içeren besinlerin ve alkol tüketiminin fazla olması da, yine uyku sorunlarına yol açabilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı beslenme uykuyu, uyku da insan sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu gibi durumlarda diyetisyenler tarafından önerilen beslenme şekli, yatma saatinden 2 saat öncesinde triptofan içeriği yüksek olan süt ve yoğurt gibi besinler ve meyve tüketilmesi, bu sayede de uykuya ön hazırlık yapılmasıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Uyku Düzeni Bozukluğu Vücudu Büyük Ölçüde Etkiliyor

Yaklaşık olarak 18 yıl öncesinde yapılan bir araştırmaya göre, günde 5 saatin altında uyku uyuyan kişilerin iç organlarında yağlanma ve hipertansiyon gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Yapılan başka bir araştırmaya göre ise kronik uykusuzluk problemi olan kişilerin obezite ile beraber diyabet riski ve insülin artışı gibi tehditler ile karşı karşıya kaldığı görülmüştür.

Tüm bunların yanı sır her ne kadar sağlıklı beslenme düzenine dikkat edilse de, uyku bozuklukları kişinin kendisini mutsuz ve depresif hissetmesine yol açmaktadır. Bunun aksine düzenli bir uyku ise, kişinin vücut sisteminin yavaşlamasını, dolayısıyla kişinin rahatlamasını ve uyandığında kendini daha kuvvetli ve enerjik hissetmesini sağlamaktadır.

Uyku ile alakalı olarak kaç saatlik olmasının yanında kaliteli bir uyku olması da oldukça önemlidir. Her akşam aynı saatte yatmak, insanın vücuduna uyku saatinin geldiğini bildirmekte ve her gün aynı saatte kalmak da kişinin fiziki açıdan rahatlamasına neden olmaktadır. Dolayısıyla düzenli uykunun sağlımıza faydaları oldukça fazla olurken, birkaç saatlik gecikmeli uyku ya da geç uyanma dahi uyku düzenini olumsuz etkileyebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz