Sağlıklı beslenme hayatın her anında olduğu üzere yılbaşı gecesinde de önemlidir. Günümüzde birçok insanın gündeminde yılbaşı gecesi ve yılbaşı yemekleri yer alırken, bu gecede hazırlanabilecek sağlıklı yılbaşı sofraları da ayrı bir önem teşkil etmektedir.

Birbirinden leziz yemekler, hindiler, pilavlar, yüksek kalorili içecekler hemen hemen her yılbaşı sofrasının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Fakat bu tür besinler sağlık açısından oldukça riskli olmakla beraber sağlıklı beslenme için de uygun olmayan besinler olarak değerlendirilmektedir. Yeni yıla donatılmış bir sofra ile girebilmek elbette ki mümkün olabilmektedir. Ancak bu durum çeşitli sağlık sorunları ile beraber gece uyku sorunlarına, indirim sistemi problemlerine ve gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı yılbaşı sofrası hazırlanması ve besinlerin aşırıya kaçılmadan tüketilmesi de önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yılbaşı Yemeğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yılbaşı Yemeğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yılbaşı Yemeğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlık için yılbaşı gecesinde tüketilen besinler ve beslenme düzeninin düzgün olması oldukça önemlidir. Günümüzde birçok diyetisyen yılbaşına sayılı günler kala vatandaşları beslenme konusunda uyarmaktadır.

Bu geceye özel olarak hazırlanan sağlıklı yılbaşı sofraları oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu geceye özel olarak hazırlanan menülerde ağır kalori içeren besinler yerine daha hafif, zeytinyağlı yemeklere öncelik tanınmalıdır. Bunun yanı sıra bu gecede dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:

Sofraya Aç Oturmayın

Yılbaşı gecesi sofraya oturmadan önce tüm gün normal rutinde sağlıklı beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Akşam daha fazla yemek yiyebilmek adına bütün gün öğün atlandığında kan şekerinin düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Üstelik bu durumda akşam yemeğinde kontrolü kaybetmek de mümkün olacaktır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına öğle yemeğinde sebzenin yanında bir kâse yoğurt tüketmek, öğle ve akşam öğünü arasındaysa 1 porsiyon meyve ile 2 tam ceviz tüketmek faydalı olacaktır.

Yağlı ve Bol Soslu Yemeklerden Uzak Durun

Sağlıklı yılbaşı sofraları için birinci kural yağlı ve bol soslu yemekleri menüye dahil etmemektir. Yağlı ve soslu yemeklerin sindirimi her zaman için zor olduğundan, tüm gece boyunca mideyi rahatsız edecektir. Dolayısıyla birçok uzman, bu tür yemeklerin yerine fırında, ızgarada ya da haşlama olarak pişirilen yemeklerin tüketilmesini önerir.

Masada Uzun Süre Kalmayın

Yemek masasında ne kadar fazla kalınırsa, o kadar çok yeme eğilimi ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yılbaşı gecesi akşam yemeğinden sonra sohbete masadan kalkıp farklı bir alanda devam edilmesi önerilir.

Karbonhidrat İçerikleri Yiyecekleri Minimum Düzeyde Tüketin

Sağlıklı yılbaşı sofraları için dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa karbonhidrat içeren besinlere bu sofralarda yer verilmemesidir. Uzmanlara göre menü için pilav, börek, kısır gibi yiyeceklerden biri konusunda seçim yapılması gerekir. Menüde her birine yer verildiğindeyse tüketiminin 2 yemek kaşığını geçmemesi önerilir. Ayrıca yiyecekler tabağa alındığında daha kontrollü bir tüketim sağlanabilir. Sohbet esnasında tüketilen yiyeceklerin kontrolüyse her zaman için zordur.

Ana Yemek Sonrası Atıştırmalıklar için Ara Verin

Günümüzde birçok beslenme uzmanı, sağlıklı yılbaşı sofralarında ana yemek sonrası kuruyemiş ve atıştırmalık için ara verilmesini önermektedir. Bu sayede kan şekeri daha normal bir seviyede seyredeceğinden mide sorunları ve şişkinlik de minimum seviyede olacaktır. Ayrıca, yemekte olduğu gibi kuruyemişte de tabağa alarak tüketilmesinin kontrollü bir tüketim sağlayacaktır.

Kalorisiz İçecekler Tercih Edin

Sağlıklı yılbaşı sofraları için tercih edilmesi gereken içecekler elbette kalorisiz ve alkolsüz içeceklerdir. Asitli ve bol şekerli içeceklerden uzak durulması gereken bu gecede, naneli-limonlu soda, evde hazırlanmış şekersiz meyve suyu gibi içecekler tüketilmesi önerilir. Alkol tüketilmesi durumundaysa aç olunmaması önemlidir. Aç karnına alkol tüketilmesi halinde mide sorunları ortaya çıkarken, ayrıca alkol emiliminin hızı da artabilir. Alkol tüketiminden önce tüketilecek miktarın belirlenmesi ve düşük kalorili alkol tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca alkolün su kaybına neden olduğu göz önünde bulundurularak alkol kadar su tüketimine de dikkat etmek gerekir.

Sağlıklı Yılbaşı Sofraları Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Yılbaşı Sofraları Nasıl Olmalıdır?
Sağlıklı Yılbaşı Sofraları Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı yılbaşı sofrası için tercih edilen besinlerin önemi büyüktür. Sağlıklı beslenme için güzel bir ana yemeğin bulunması gereken yılbaşı sofrasında ayrıca garnitürlere dikkat edilmelidir. Karbonhidrat ve kalori değeri düşük olan mezelerin tercih edilmesinde fayda görülmektedir.

Öte yandan sağlıklı yılbaşı sofraları için olmazsa olmazlardan biri de hindi olarak bilinmektedir. Bu gecede hindiyi derisiz olarak tüketmek, daha az kalori alımı sağlayabilmektedir. Aynı zamanda tatlı yerine meyve tercih edilmesi, pilav ve makarna gibi kötü karbonhidrat içeren besinleri kontrollü olarak tüketmesi ya da uzak durması ve tatlısız olmaz diyenlerin süt tatlı, armut tatlısı gibi tatlıları tercih etmesi de önemlidir. Bu şekilde sağlıklı bir yılbaşı sofrası hazırlayabilmek mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz