Marketlerde artan ürün çeşitliliği ile gündelik hayatımıza giren her yeni ürün beraberinde sağlık için faydaları ve zararları da getiriyor. Endüstrinin gıdaların raf ömrünü uzatmak için geliştirdiği yöntemler nedeniyle paketli ürünler sağlığı tehdit eden ya da uzun süreli tüketimlerde sağlığı olumsuz etkileyen maddeleri içerebilmektedir. Satın alırken mutlaka besin etiketi okunmalıdır. Ürünlerin kalori değerleri ve içerdiği katkı maddeleri incelenmeli, evlerimizde bilinçli tüketim alanı oluşturmalıyız.

Sağlıksız Beslenme Alışkanlıklarımız

Yüksek Tuz İçerikli Gıdalar

Günlük yaşantının getirdiği yoğunlukla birlikte çoğu insan paketli gıdalara yönelmektedir. Hem tüketimi hızlı hem de yüksek tuz içeriğiyle lezzetli olduklarını düşündüğünüz bu yiyecekler büyük sağlık riski oluşturmaktadır. Cipsler, kavrulmuş kuruyemişler, krakerler, bisküviler bu ürünlerin başında gelmektedir. İçeriğindeki katkı maddeleri kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, kanser ve metabolik hastalıkların oluşum riskiyle büyük oranda ilişkilidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yüksek Şeker İçerikli Gıdalar

Sağlığı olumsuz etkileyen besinlerde yüksek şeker içerikli yiyecekler gözümüze çarpan besinler arasında yer alıyor. Özellikle son dönemde kullanımı ve tüketimi artan yumuşak şekerler hızla yaygınlaştı. İçerdikleri renklendirici ve güzel kokular ile özellikle çocukların birinci tercihleri olmaktadırlar. Bu ürünler kimyasal yöntemlerle renk ve kokuya sahip oluyorlar ve birçok katkı maddesi içeriyorlar. Aynı şekilde yüksek şeker miktarı da sağlık risklerinin oluşmasında en önemli etkendir. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği çikolata ve yumuşak şeker reyonları bilinçli tüketime uygun değildir.

Tüm bu kötü etkilere rağmen bu ürünleri hayatımızdan çıkarabilmek imkansız gibi görünüyor. Ancak hayatımızdan çıkaramasak da tüketilmesi gereken limitler konusunda bilinçli olmalısınız. Tüm bu gıdalar uzun vadede kilo kazanımı olarak karşımıza çıksa da aslında sağlıksız beslendiğinizin ve hastalıklarla karşılaşabileceğinizin habercisi.

Sağlıklı beslenmek ve sağlığınızı korumak için paketli gıda tüketimini olabildiğince azaltmalısınız. Kuruyemişler ise sağlıklı yağ içeriği ile mutlaka beslenme planınızda yer almalıdır ancak tüketirken kavrulmamış, tuzsuz olanları tercih etmelisiniz ve tüketim miktarları ile ilgili mutlaka bir Beslenme ve diyet uzmanına danışmalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz