Her geçen yıl şeker hastalarının sayısı artıyor. Düzensiz beslenme, fast food alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı, genetik faktörler birçok etmen şeker hastalığına yol açıyor. Aşağıda şeker hastalığına iyi gelen besinler yer alıyor. Ancak bunlar tavsiye niteliği taşıyıp, beslenme programları kişiye özeldir. Bu nedenle şeker hastalığı olanların Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşüp, kendilerine özel beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir.

Şeker Hastalığına iyi Gelen Besinler

  • Çemenotu

Çemenotu bitkisinin hem tohumları hem yaprakları kan şekerini düşüren düzenleyen bir etkiye sahiptir.  Çemenotunda bulunan “mucilage” adlı lifler hem kan şekerini dengeler hem de kolesterolü düşürür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Soğan

Soğanda “kuersetin” adı verilen bir madde vardır. Bu madde şekeri düşüren maddelerden biridir.

  • Yer Fıstığı 

Yer fıstığı çok yağlı bir kuruyemiş gibi görünse de aslında ölçülü bir şekilde yediğinizde şekeri de düşürmektedir. Ama yer fıstığı yerken ölçüyü kaçırmamak önemlidir.

  • Sarımsak

Sarımsak birçok hastalığa iyi geldiği gibi şekere de iyi gelmektedir. Bu yüzden kan şekeri yüksek olanlar sarımsağı sofralarından eksik etmemelidir.

  • Defne

Yapılan araştırmaların defne yaprağını kullananların kullanmayanlara göre daha düşük kan şekeri seviyesine sahip olduğunu göstermiştir. Salatalarımızda ya da tükettiğimiz bitki çaylarında defne yaprağı kullanabiliriz.

  • Hatmi Çiçeği 

İçeriğinde bol miktarda “pektin” bulunduran hatmi çiçeği şekeri düşüren bitkiler arasında bulunmaktadır. Hatmi çiçeği bitki çayı olarak tüketilmektedir. Tüketirken kontrollü ve tavsiye edilenin dışına çıkılmamalıdır.

  • Tarçın

Tarçı, kan şekerini dengeliyor. Kan şekerini seviyesini dengede tutan tarçının insülin seviyesini de dengede tuttuğunu unutmayalım. Tarçının içeriğindeki “kumarin” maddesi insülini dengeliyor. Ancak gereğinden fazla tarçın tüketirsek, unutmayalım ki, karaciğer sağlığımız da olumsuz etkileniyor.

  • Aloe Vera

Şekere iyi gelen bitkilerden biri de aloe vera bitkisidir. Açlığa bağlı olarak gelişen kan şekeri düşmesine engel olmaktadır. Ayrıca tip 2 diyabete de iyi gelmektedir.

  • Köri Yaprakları

Yemeklere çok güzel tat veren köri baharatını hepimiz biliyoruz. Taze köri yaprakları da şekeri düşüren yiyeceklerden biridir.

Tekrardan belirtilmelidir ki yazılanlar sadece tavsiye niteliği taşımaktadır. Kesin tedavi yöntemleri değildir. Beslenme programları kişiye özeldir. Bu nedenle Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşerek, kendinize uygun beslenme programı oluşturmalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz