İnsan vücudu için ekmek, su ne kadar gerekliyse şeker de o kadar gereklidir. Kısaca şeker hiçbir insanın vazgeçemeyeceği bir besin maddesidir. Şeker tüketimini tamamen hayatımızdan çıkarmak mümkün olmasa da minimum ölçüde azaltmak sağlık açısından önemlidir. Peki, şeker yerine tüketilebilecek besinler nelerdir?

Bazı insanların şekeri çok dikkatli tüketmesi gerekiyor. Özellikle şeker hastaları ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlığı olan kişiler şekerli şeyler yerken çok dikkatli davranmalıdır. Çünkü gereğinden fazla tüketilen şeker sağlık için çok tehlikelidir. Bir de kullandığınız şeker kimyasal işlemler ile beyazlatılmış ise o zaman çok daha dikkatli olmalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Şeker Yerine Ne Tüketebilirsiniz?

Bal

Bal
Bal

Arılar doğadaki en büyük mühendislerden birisidir. En güzel bitkilerin, tatlı özlerini toplayan arılar bu bitki özlerini yoğun bir çalışma sonucu bala çeviriyor. Bal, doğanın bize sunduğu en güzel şekerlerden biridir. Ancak bal alırken de çok dikkatli almanız gerekiyor. Piyasada satılan 10 kilogramı 100 lira olan ballar tamamen glukoz şuruplarından yapılmıştır. Bunun yerine “karakovan” diye adlandırılan balları satın almanız gerekiyor.

Şeker yerine tüketilebilecek bal için de kontrolü bırakmamak gerekiyor. Faydalı olması çok tüketmemiz anlamına gelmediği gibi, fazla tüketimi sonucunda çeşitli rahatsızları da beraberinde getiriyor.

Pekmez 

Üzüm ve dut gibi meyveler bilindiği gibi içeriğinde en çok şeker barındıran meyvelerden ikisidir. Pekmez, grip olduğunuzda ya da öksürük problemiyle mücadele ettiğiniz dönemlerde size yardımcı olacak bir besindir. Ancak şekeri yüksek olanlar çok fazla pekmez yememeli, kontrollü olarak tüketilmelidir.

Meyveler 

Meyveler
Meyveler

Meyvelerin hepsi doğal şeker kaynaklarıdır. Kış mevsiminde şeker ihtiyacını en iyi karşılayabileceğimiz meyveler, portakal, mandalina, kivi, cennet hurması gibi meyvelerdir. Bu meyvelerden kivi, portakal ve mandalina bol miktarda C vitamini içerirken cennet hurması ise antioksidan ve anti bakteriyel özelliğiyle ölçülü bir şekilde tüketmemiz gereken meyvelerdendir. Ancak meyvelerin faydaları bol diye aşırıya kaçılırsa kilo olarak bize geri dönmektedirler. Bu nedenle kilolarca meyve tüketmek yerine, yeterli miktarda tüketilmelidir.

Stevia

Stevia
Stevia

Doğal bir tatlandırıcı olarak bilinen stevia, şeker yerine tüketilebilecek bir besindir. Son yılların en popüler besinlerinden biri olarak karşımıza çıkan stevia bitkisi, yapraklarından elde edilen özle tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Stevia, şekere kıyasla 200-300 kat daha tatlı ve kalorisi olmayan bir besindir. Üstelik kan şekeri seviyesine herhangi bir etkisi olmayan bu besin, diğer tatlandırıcılarda olduğu gibi diş sağlığını da olumsuz yönde etkilemez. Çay, kahve, smoothie gibi içeceklerde şeker yerine stevia kullanabilirsiniz.

Yerli Hurma Şurubu

Yerli Hurma Şurubu
Yerli Hurma Şurubu

Yerli hurma şurubu, adından da anlaşılacağı üzere hurma meyvesinden elde edilen bir özdür. Doğal bir tatlandırıcı olan hurma şurubu, düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içeriğine sahiptir. Dolayısıyla kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Dolayısıyla şeker yerine rahatlıkla tüketilebilir.  

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz