Şeker bağımlılığı, insan sağlığını tehdit eden önemli bir problemdir. Pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiren şeker bağımlılığı, mutlaka müdahale gerektiren bir durumdur. Bu gibi durumlarda öncelikle kişinin kendisini kontrol altına almaya çalışması ve şekeri bırakmak için çeşitli yöntemler denesi gerekmektedir. Bu tarz önlemlerin yeterli gelmemesi durumunda ise bir diyetisyenden destek alması önemlidir.

Şeker Bağımlılığının Zararları

Şeker bağımlılığının sağlık açısından zararlı oldukça büyüktür. Sağlıklı beslenme düzeninde kendisine yer bulamayan şeker, karaciğerde yağlanma, ciltte sarkma, yüzeyde bozulma ve yeni kırışıklıkların oluşumu, dikkat eksikliği, öğrenim güçlüğü, hafızanın zayıflaması gibi durumlara neden olmaktadır. Bunların yanı sıra vücuda boş kalori kazandırması, kanser riskini artırması, diyabet hastalığına neden olması, insülin direncini azaltarak obeziteye yol açması, vücudun savunma sistemini zayıflatması, diş çürüklerinin oluşumunu sağlaması ve kalbe zarar vermesi, şekerin sağlığa zararları arasında yer almaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İnsanların bu gibi sağlık sorunları ile karşılamaması ve daha yüksek standartlara sahip sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için şekeri bırakmak için istikrarlı olması önemlidir. Bu sayede yalnızca bazı hususlara dikkat ederek şekerden kurtulabilmek mümkündür.

Şekeri Bırakmanın Yolları

Günümüzde bağımlılık düzeyinde olan pek çok insan “şekeri bırakamıyorum” diye yakınmaktadır. Şekeri bırakmak için öncelikle kişinin kararlı olması gerekmektedir. Bu doğrultuda uygulanabilecek birçok çözüm yolu ve püf nokta bulunurken, kişinin bu yöntemlerin birini değil, birkaçını doğru zamanlarda kullanması gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme konusunda dikkat eden kişilerin öncelikle tükettiği şeker oranını düşürmekle işe başlaması gerekir. Bu kapsamda tüketilen besinlerin içeriğindeki şeker oranı ölçülmeli ve buna göre az şekerli besinler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra besinlerin içeriğindeki karbonhidrat düzeyi de oldukça önemlidir. Karbonhidrat değerini düşürüp lif değerini artırmak önemlidir.

“Şekeri bırakmak istiyorum” diyen bir kişinin uygulayacağı başka bir yöntem ise porsiyon değerine dikkat etmektedir. Şeker içeren besinlerde porsiyon değerinin azaltılması da gerekir. Ayrıca bu süreçte light besinlerin tüketilmesi, kilo vermeye değil, şeker bağımlılığından kurtulmaya odaklanılması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

İnsanların bu tür diyet süreçlerinde hata yapabilmeleri gayet doğal bir durum olarak karşılanmaktadır. Genellikle bu süreçteki kişiler şeker tüketimini azalttığından kendisini üzgün hissedebilmekte ve depresif bir hale bürünebilmektedir. Bu nedenle de beslenme programına uymadığında kendisini cezalandırmayı isteyebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda hata yapan kişilerin kendisini cezalandırmak yerine affetmesi ve bu durumun normal olduğunu kabul etmesi gerekmektedir.

Bir Diyetisyenden Destek Alabilirsiniz!

Bazı insanlar her ne kadar şekerin zararları hakkında bilgi sahibi olsa da bağımlılık seviyesinde olduğundan kolay kolay bırakamamakta ya da azaltamamaktadır. Bu gibi durumlarda ise bu kişilerin mutlaka bir diyetisyenden destek alması gerekmektedir.

Günümüzde pek çok diyetisyen şeker bağımlılarının bu durumunu göz önünde bulundurarak bir beslenme programı hazırlayabilmekte ve onların günlük şeker ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, kendilerinin tatmin edebilecekleri daha sağlıklı besinler önerebilmektedir. Bu nedenle de insanların hem şekerden hem de şekerin yol açtığı sorunlardan kurtulabilmek için mutlaka profesyonel bir destek alması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz