Serotonin hormonu insan beyinde, bağırsaklarında, bağ dokularında ve kanda bulunan ve kişinin psikolojik durumunu etkileyen bir hormondur. Sinir sisteminin bilgiyi iletmesini sağlar. Beynin çalışmasında önemli rolü vardır. Kan damarlarının kasılmasını serotonin sağlar. Serotonin hormonunun sağlık açısından büyük önemi vardır. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin duygu durum dengeleme özelliği de çok konuşulur. Ancak beynin karmaşık yapısından dolayı serotonin ile ilgili daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulduğu da bir gerçektir.

Serotonin Hormonu Nasıl Düşer?

Sağlıklı beslenme ile yakından ilişkisi olan serotonin hormonu kişinin davranışlarından, beslenme alışkanlıklarından, kişinin uyku düzeninden etkilenerek düşer. Kişilerin proteinli besinler tüketmemesi, az su içmek, güneş ışığından uzak olmak, sağlıklı yağlardan gereğince almaması serotonin düşüklüğüne neden olur. Ayrıca stresin de bu hormon üzerinde etkisi olduğu bilinir. Kişinin yaşadığı sıkıntılar ve zorluklar kandaki kortizol miktarının değişmesine neden olur. Kortizol stres hormonu olarak nitelenir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kişinin serotonin düzeyi düşükse kendini mutsuz, keyifsiz hisseder, hiçbir şeyden zevk almaz ve enerji seviyesi de düşüktür. Endişeli, yorgun, isteksiz ve gergin olmak da serotonin düşüklüğüne bağlanır. Serotonini düşük kişiler hamur işi ve çikolata yemek isterler. Uyumakta zorlanırlar. Sürekli kaygılıdırlar. Baş ağrısı şikayetleri belirginleşir. Daha önce depresyon geçirmiş olan kişilerde serotonin seviyesinin düşme ihtimali yüksektir.

Serotonin Hormonunu Nasıl Yükseltebiliriz?

Serotonin Hormonunu Nasıl Yükseltebiliriz?
Serotonin Hormonunu Nasıl Yükseltebiliriz?

Serotonin hormonunun nasıl yükseltileceği konusu aslında yine sağlıklı beslenmeyle cevaplanır. Protein içeriği yüksek, sağlıklı yağlar içeren, kan şekeri seviyesini düzenleyen ve uzun sürede sindirilen karbonhidratlar tüketmek serotonin fazlalığı olmasını sağlar.

Somon bağlığı tavuk, kaz, hindi gibi kümes hayvanları, ıspanak, yumurta, süt, soya ürünleri, fındık gibi besinleri düzenli olarak tüketmek serotonin hormonunu yükseltir.

Güneş ışığını yeterince almak da bu hormonun yükselmesini sağlar. Kış günlerinde de düzenli olarak gün ışığına maruz kalmak gerekir.

Günlük olarak bol su tüketmek serotonin hormonunun gereken düzeyde kalmasını sağlar.

Düzenli egzersiz yapan kişilerde serotonin hormonunun yüksek olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Düzenli uyumak ve genel olarak hayata pozitif bakmak serotonin yüksekliğini sağlar.

Zayıflarken diyetisyen kontrolünde olmak dengeli ve düzenli beslenmeyi sağlayacağından diyet yaparken serotonin düşüklüğü yaşamamak için önemlidir.

Serotonin Hormonu Artırmanın Yolları

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin dışında uygulanabilecek bazı yöntemler de yine serotonin hormonunun artırılmasına fayda sağlayabilir. Bu yöntemleriyse şu şekilde örneklendirebiliriz:

Serotonin İçeren Besinler Tüketin

Serotonin hormonunu artırmanın en iyi yöntemlerinden biri, günlük beslenme rutinine serotonin içeren besinler dahil etmektir. Bu durumda sabah kahvaltıları için yumurta ve peynir tüketmek önemlidir. Bununla beraber kivi, muz, ananas gibi meyvelerle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler de mutluluk sağlayan bu hormonun artırılmasını sağlayan besinler arasında yer alır. Bu türden besinleri atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi içecek olarak hazırlayıp da tüketebilirsiniz.

Spor ve Egzersiz Yapın

Spor ve egzersiz yapmanın faydaları herkesçe malumdur. Fakat birçok insan spor ve egzersizin serotonin hormonunu artırdığını bilmez. Hangi spor olduğu fark etmeksizin kişinin devamlı aktif olması ve spor yapması, bu hormonun artırılmasını sağlayacaktır.

Bu durumu bir örnekle açıklamamız gerekirse, doğada vakit geçirmeyi sevenler doğa yürüyüşüne ya da koşusuna çıkmayı tercih edebilir. Bununla beraber hafta sonu bisiklet turuna çıkmak da faydalı olurken, daha sakin egzersizleri sevenler için yoga gibi aktiviteler de önerilebilir. Buna karşın vücuttaki mutluluk hormonunu artırabilmek için bu gibi aktiviteleri düzenli olarak gerçekleştirmenin ve alışkanlık haline getirmenin farkında olmak da önemlidir.

Masaj Yaptırın

İnsan bedenini rahatlatan masaj, aynı zamanda mutluluk hormonunu da artırmanın yollarından biridir. Vücuttaki stresi tetikleyen en önemli hormon kortizoldür. Kortizol hormonunun yükselmesi, bilindiği üzere serotonin hormonunun düşmesine ve doğal olarak mutsuzluğa neden olmaktadır. Masaj ise vücuttaki kortizol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. Bu sayede masaj yaptırarak çok daha mutlu ve keyifli hissedebilmek mümkündür.

Güneşli Havalardan Faydalanın

Güneş gördüğünde insanın içini kaplayan huzur ve mutluluğun en önemli sebebi elbette serotonin hormonu. Çünkü güneşe çıkan bir insan D vitamini ihtiyacını karşılamış olur. D vitaminiyse bol miktarda mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu sebeple hem mutlu olmak hem de vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamak için güneşli havalardan faydalanmak gerekir.

B Vitamini Alın

B Vitamini
B Vitamini

B vitamini grubunda serotonin hormonunu en çok artıran vitamin türü B6’dır. B6 vitamini sayesinde insan sadece kendisini mutlu hissetmekle kalmazken, bununla beraber daha zinde ve berrak bir zihin yapısına sahip olabilir.

B6 vitaminini bol miktarda içeren besinler patates, nohut, süt ürünleri, havuç, bezelye ve et ürünleri olurken, bu ürünleri günlük beslenme rutinine dahil etmek son derece kolaydır. Ayrıca B12 vitamini içeren besinleri de sık sık tüketmek bu hususta fayda sağlayacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz