Öğrencilerin geleceğini belirleyecek olan sınavların öncesinde sağlıklı beslenme programına dikkat etmesi oldukça önemlidir. Başarılı bir performans için gerekli olan sağlıklı beslenme, yoğun stres döneminde mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, iştahsızlık, uykusuzluk gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilmekte ve sınavda daha verimli bir performans sergileyebilme imkanı tanımaktadır.

Sınav Öncesi Neler Tüketebilirsiniz?

Sınav öncesi beslenme hem öğrencilerin, hem de ebeveynlerinin dikkat göstermesi gereken bir konudur. Sınav stresi yaşayan öğrencilerin daha 3 ana öğün ve 2 – 3 ara öğün şeklinde düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulaması ve bu konuda bir diyetisyenden destek alması tavsiye edilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Her öğünü dikkatli bir şekilde atlamadan yapması gereken öğrencilerin sınav öncesi beslenme programında tüketmesi gereken genel besinler süt, yumurta, tam tahıllı gıdalar, ceviz, meyve ve sebze gibi besinlerdir. Bu besinler arasında bir denge sağlanmalı ve buna uyum sağlayarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Öte yandan sınav esnasında susmaya neden olabilecek tuzlu gıdalardan kaçınılması gerekirken, aynı zamanda basit şeker içeren gıdaların ani kan şekerinin düşmesine neden olabileceğinden tüketilmemesi gereklidir.

Kahvaltı Öğünü Atlanmamalı

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Gündelik hayatta dahi kesinlikle atlanmaması gereken kahvaltı, sınav öncesi beslenme açısından da hayati bir önem taşımaktadır. Bu süreçte sınava girecek olan öğrencinin sütünden peynirine, yumurtasından zeytinine varana kadar pek çok besini dengeli bir şekilde tüketmelidir. Kahvaltı yapmadan sınava giren öğrenciler, sınavın ilerleyen saatlerinde şiddetli bağ ağrısı, mide bulantısı, baygınlık gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Sınav öncesi dönemde kahvaltı, çocukların zihinsel gelişimini desteklemekte ve motivasyonu da artırabilmektedir. Ayrıca her sabah düzenli olarak tüketilen 3 – 4 adet ceviz de bu süreçte faydalı olacaktır.

Hazır Gıdalardan ve Dışarda Yemekten Kaçınılmalı

Sınav öncesi dönemde çocukların kesinlikle dışarıdan yemek yememesi ve hazır gıdalardan uzak durması tavsiye edilmektedir. Sınavdan bir gün önce ilk defa deneyeceği bir yemeği yememesi, mümkün olduğunca evde az yağ ile pişirilen yemekleri tüketmesi, stresin arttığı dönemde çikolata, tatlı ve bu gibi gıdalardan uzak durması, sindirim sistemini zorlayıcı ve zehirlenmeye neden olabilecek gıdaları tüketmemesi de öğrencilerin bu süreçte dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Tatlı ihtiyacı ise sütlü tatlılar ya da kuru meyveler ile karşılanmalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz