Renkler iştahı nasıl etkiler hiç düşündünüz mü? Ya da gittiğiniz restoranlarda, kafelerde hangi renklerin daha çok kullanıldığı dikkatinizi çekti mi? Mekanlarda kullanılan renklerin önemi kadar sofralarda renklerin eksiksiz kullanılması da dikkat edilmemesi gereken konular arasındadır.  

Görsel ve estetik görünüm her anlamda hayatın bütününü kapsayabilmektedir. Yemek sunumlarında da bu konunun ne kadar önemli olduğu bilinir. Ancak iştah üzerinde ne kadar etkisi var biliyor musunuz? Öncelikle daha önceden yapılan çalışmaların iştah ve tüketilen besin porsiyonlarında ve yemek tercihlerinde etkili olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle sofralarda renklerin neyi ifade ettiği de ayrıca merak edilen bir konudur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İnsanların büyük çoğunluğu günlük yaşantısında hemen hemen aynı besinleri tüketmekte ve küresel açıdan ufak bir besin yelpazesinin etrafında dönüp durmaktadır. Bu durum herkesin ortak sorunu olarak nitelendirilirken, dünya genelinde gıda arzının yüzde 75’inin yalnızca 12 bitki ve 5 hayvan türü besinden geldiği bilinmektedir. FAO tarafından yapılan bir araştırmaya göre tarih boyunca 6 binin üzerinde bitki ekilip biçilmiş olmasına rağmen bunlardan yalnızca 8’i günlük yaşantımızda ihtiyacımız olan kalorinin neredeyse yarısını karşılamaktadır. Buna göre genel olarak insanlar çeşitli besinleri tüketmemekte ve bu durum insan sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu olumsuzlukların başında sofralarda renklerin insanların iştahında oluşturduğu psikoloji de oldukça önemlidir.

Sofralarda Renkler Neyi İfade Ediyor?

Sofralarda Renkler Neyi İfade Ediyor?
Sofralarda Renkler Neyi İfade Ediyor?

Günümüzde birçok sağlık sorunu düzensiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme ile amaçlanan tek bir besin ya da birkaç besine bağlı kalmaksızın farklı renklerde çeşitli besinlerle beslenmektir. Bir tabakta bulunan besinler kadar o besinlerin farklı renklerde olması da önemlidir. Her besin, kendisine ait faydalarını renklerinin altında sakladığından, ne kadar çok farklı renklerde besinler tüketilirse, o kadar çok besinlerin faydalarını görebilmek mümkündür. Sadece besin olarak değil sofralarda kullanılan bütünsel renk görünümü de bu süreç için önemlidir.

Kırmızı

Kırmızı
Kırmızı

Kırmızı restoranlara gidildiğinde en çok karşılaşılan renktir. İştahı uyarırken aynı zamanda da muhabbeti arttıran bir etkisi olduğundan daha çok zamanda yemek yenilmesini sağlar. Özellikle de fast food restoranlarında logolar üzerinde kırmızı daha da önemlidir. Açlık hissini uyandıran ve aynı zamanda da oluşturduğu heyecan sayesinde hareket etme özelliklerini uyarır. Bu da sizin daha çok düşünmeden tüketmenize neden olur.

Bir başka açıdan ise sofralarda renklerin bir diğer etkisi likopenden alan kırmızı renkli meyve ve sebzelere çilek, domates, ahududu, kızılcık ve kırmızı biber gibi meyve ve sebzelerle örnek gösterebilmek mümkündür. Tüm bu besinler kanser riskini azaltmakta ve kal sağlığına iyi gelmektedir.

Mor ve Mavi

Tamamen renklerin kahramanı diyebileceğimiz mavi, birçok kişi için favori renkler arasındadır. Üzerindeki rahatlatıcı etkisi sayesinde iştah baskılayıcı özelliği vardır. Yemek konusunda çok popüler olmasa da az yemek istiyorsanız sofralarda mavi ve mor renk aynı şekilde tercih edilebilir.

Yaban mersini, böğürtlen, patlıcan, kuru erik ve mor lahana ile örneklendirilebilen mor ve mavi renkli sebze ve meyveler, kanser, felç ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Üstelik hücreleri hasardan koruması da yine bu besinlerin faydalarındandır.

Kahverengi

Topran tonlarının ne kadar sakinleştirici etkisi olsa da unutmayın ki iştah baskılamaz. Bu nedenle kafelerde daha çok tercih edilir ki tatlı ürünlerine karşı dayanıksızlık oluşsun.

Patates, muz, turp ve mantar gibi besinlerden meydana gelen kahverengi sebze ve meyveler, potasyum kaynağı olarak bilinmektedir.

Yeşil

Yeşil
Yeşil

Sofralarda renklerin yatıştırıcı bir renk olması nedeniyle odaklanmayı artırır ve sindirimi destekler. Genelde son zamanlarda kafe ve restoranlarda sağlıklı yiyecek mesajını vermek amacıyla dekorlarda bu renge sıklıkla rastlanılabilir. Yemek yeme isteğini artırmaz ve rahatlık hissi verir.

Ispanak, enginar, brokoli, elma ve kivi gibi meyve ve sebzelerle örneklendirebileceğimiz yeşil sebze ve meyveler, kanserle savaş konusunda oldukça etkilidir. Üstelik flot kaynağı olarak bilinmekte ve kanseri önleyici maddeler de içermektedir.

Beyaz

Sarımsak, soğan, pırasa, karnabahar ve beyaz turp gibi sebzelerden örnek gösterebilmenin mümkün olduğu beyaz besinler de insan sağlığına önemli faydalar sunmaktadır. Antioksidan, antibakteriyal, antiviral ve antitümör gibi özelliklere sahip olmasıyla bilinmektedir.

Sarı ve Turuncu

Sarı ve Turuncu
Sarı ve Turuncu

Enerji ve heyecan rengi olan turuncu kırmızı tonlarından oluştuğu için aynı şekilde açlığı tetikler. Canlı ve enerjik bir renk olsa bile rahatlatıcı bir etkisi olur bu da kişilerin rahat ve aç hissetmesini sağlar.

Sarı ise sosyalliğin rengidir. İştahı artırır ve kişilerin yedikleri şeylerden daha çok konuşulmasını sağlar. Serotonin hormonunu salgılamasını desteklediğinden kişiyi daha çok mutlu eder. Böylece daha mutlu hissetmenizi sağlarken kişilerde daha pozitif oldukları zamanlarda savurgan bir tavır sergileyerek tüketim artışı oluşturabilir.

Havuç, bal kabağı, sarı biber, portakal ve mandalina gibi meyve ve sebzeler olarak gösterilebilen sarı ve turuncu renkli besinler, göz sağlığının korunmasına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz