İçeriğindeki zengin ve faydalı bileşenler sebebiyle doğal bir antibiyotik olarak nitelendirilen soğan, insan sağlığı açısından son derece faydalı bir sebzedir. Doğru ve yeteri kadar tüketilmesini alışkanlık haline getirilmesi halinde soğanın faydaları oldukça fazladır.

Kış mevsiminde birçok bakterilere ve virüslere karşı vücudumuzun savunma mekanizması zayıf düşmektedir. Bu da hastalıklara neden olmaktadır. Bunları önleminin çok basit yolları da bulunmaktadır. Özellikle zayıflayan bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi gerekmektedir. Bunun başında doğal antibiyotik görevi gören soğan sebzesini tüketmek gelmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Soğan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki sülfürlü bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Sülfosid sayesinde birçok kimyasal ilacın dahi ulaşamayacağı bir antibiyotiksel etki yaratmaktadır. Yetişkin ve çocuklar çok rahat bir şekilde tüketebilirler. Ayrıca kansere karşı vücudu korumaktadır. Bir diğer etkisi de hücre hasarına karşı koruyan bir antibiyotik olmasıdır.

Soğan sebzesinde;

  • Antibakteriyel (antibiyotik),
  • Ağrı kesici (analjezik) özelliği bulunmaktadır.

Kuru soğan, yumurtalıkların küçük ve iyi huylu kist oluşması yaşayan kadınlar için mükemmel bir destekleyici ve yardımcı tedavi imkânı sunmaktadır.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğanın Faydaları Nelerdir?
Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğanda A, B ve C vitamini bolca bulunmaktadır. A vitamini göz sağlığı için gereklidir. Aynı zamanda kemik gelişimine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, hücre fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olması soğanın faydaları olarak bilinir. B vitaminleri ise suda eriyen vitaminlerdir. B vitamini bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. C vitamini ise bizlerin özellikle kış mevsiminde hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Tansiyonu dengeleyen C vitamini, askorbik asit olarak da bilinir.

Düşük kalorilidir. Ancak yüksek oranda besin değerlerine sahiptir. Antioksidan özelliğe sahip olan kuru soğanda çok sayıda mineral de bulunur. Küçük bir kase içerisindeki soğan 64 kaloriye tekabül etmektedir. Yine aynı büyüklükteki soğan;

  • 15 gram karbonhidrat,
  • 3 gram lif,
  • 7 gram şeker,
  • 2 gram protein barındırmaktadır.

Allium ailesinin bir üyesi olan soğan, mükemmel mekanizması sayesinde bozulan kanser hücrelerinin yeni hücrelerle temas etmesini engeller. Sindirim sistemini düzenler. Her gün soğan tüketmek ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek kemik erimesine karşı sizleri koruyacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğan, düşük kalorili olmasıyla beraber mineral, lif ve C vitamini içeriği bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek mikroplara karşı savaşmaktadır. Ayrıca kolejen üretimi, demir emilimi ve hücrelerin yenilenmesine fayda sağlar. Özellikle de yaz döneminde salatalık, biber, domates, nane ve soğanla hazırlanan salatalar bağışıklığın güçlenmesi ve kilo kontrolü için büyük ölçüde fayda sağlayabilir.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Soğanın içerdiği antioksidan ve vücuttaki inflamasyonlara karşı koruyucu olan bileşikler sayesinde trigliserid seviyesini azaltarak kolesterolü düzenler. Böylelikle kalp hastalıklarına yakalanma risklerini de minimuma indirger. Ayrıca içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde yüksek kan basıncını düzenleyerek hipertansiyonun önüne geçmeye yardımcı olur.

Diğer yandan soğan, idrar söktürücü özelliğiyle bilinir. Bu alanda yapılan araştırmalar, bu sebzenin koroner damarları genişlettiği ve kalbi güçlendirdiğini gösterir.

Soğuk Algınlığının Önüne Geçer

Soğuk Algınlığının Önüne Geçer
Soğuk Algınlığının Önüne Geçer

Sulfosid ve allisin içeriğine sahip olan soğan, doğal bir antibiyotik olarak değerlendirilir. Soğuk algınlığı, grip, nezle, boğaz enfeksiyonu gibi çeşitli sağlık sorunları karşısında soğanın faydaları oldukça fazladır.

Antioksidan Kaynağıdır

Antioksidan, hücrelerde hasara neden olan kanser, şeker ve kalp hastalıklarının önüne geçmeye yardımcı olan oldukça faydalı bir bileşendir. Tam bir antioksidan kaynağı olarak bilinen soğan ise 25 farklı flavonoid ve antioksidan içerir. Yapılan araştırmalar, bağırsak, yumurtalık, gırtlak gibi kanser çeşitlerine yakalanma riskini azalttığını gösterir. Bu da soğanın faydalarından bir diğeri olarak gösterilir.

Hücreleri Koruma Altına Alır

Hücreleri koruma altına alması da soğanın faydaları arasında yer alır. İçeriğinde bulunan bol miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmenin dışında hücreleri, serbest radikaller olarak ifade edilen moleküllere karşı koruma altına alır. B6 ve B9 vitamini başta olmak üzere B vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan soğan, alyuvar üretimi, metabolizmanın düzenlenmesi ve sinir sistemi bakımından önemli bir yere sahiptir.

Her ne kadar ağızda bırakan kokusunu sevmiyor olsanız da soğanı hayatınızdan çıkarmamalısınız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz