Sağlıklı beslenme programlarına bağlı kalarak dengeli ve düzenli yaşam stilini benimseyen kişilerin mevsim geçişlerinde dikkatli olması şarttır. Sonbahar mevsimine geçiş yaparken hem beslenme düzeninizi değiştirmeniz hem de vücudunuzu gelen yeniliğe hazırlamanız gerekir. Üstelik sonbaharda beslenme önerileri sayesinde sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Sonbaharda Beslenme Nasıl Olmalı?

Sonbaharda Beslenme Nasıl Olmalı?
Sonbaharda Beslenme Nasıl Olmalı?

Sonbaharda beslenme denilince akla direkt olarak ıspanak, pazı, lahana gibi besinlerin gelmesi gerekir. Çünkü yeşil yapraklı sebzelerin ortaya çıktığı mevsimdir. Bu dönemde metabolizma hızınız artar. Çünkü vücut kendisini sıcak tutmak adına daha da efor sarf etmek ister. Yazın düşen metabolizma hızını harekete geçirmek adına da iyi bir mevsim geçişidir sonbahar.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Bu mevsimde şok diyet uygulamak yanlıştır. 2 günlük bir detoks programının yapılması, vücudunuzun tazelenmesine yetecektir. Sonbaharda beslenme programına geçerken bu nedenle size uygun bir detoks programını uygulamanız yararlı olacaktır.

Sonbaharda Tüketilen Sebzeler

Sonbaharda tüketilmesi gereken besinler Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsar. Bu aylarda sebze olarak kabak, patlıcan, mısır, ıspanak, pırasa, barbunya, kereviz, karnabahar ve pazı tüketmeniz gerekir. Bu sebzeler A, B, C, D ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Vücutta antioksidan üretilmesini sağlar. Sağlık açısından hastalıklara karşı korunmanızı, böbreklerinizin temizlenmesini, akciğerlerinizin temiz kalmasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzelerin bu mevsimde bolca tüketilmesi, vücudunuzun ihtiyaç duymuş olduğu tüm vitamin ve minerali karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Sonbaharda tüketilmesi gereken sebzelerin faydalarından bahsetmemiz gerekirse;

Kabak

Sonbaharda beslenme deyince akla gelen ilk sebzeler arasında yer alan kabak, insan sağlığı açısından fayda sağlayan pek çok bileşen içermektedir. A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan kabak, aynı zamanda magnezyum, demir, bakır ve mineraller açısından da zengindir. Sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu bir etki göstermesiyle bilinen bu sonbahar sebzesi, kalp, bağırsak ve cilt sağlığı konusunda da çeşitli faydalar sağlayabilmektedir.

Pırasa

Pırasa, sonbaharda sıklıkla karşımıza çıkan sebzelerden biridir. Tam anlamıyla K vitamini zengini olan pırasa, bu sayede kemik sağlığı ve kan akışının düzenlenmesi konusunda faydalıdır. Üstelik düşük kaloriye sahip olduğundan diyet listelerinin vazgeçilmez sebzeleri arasında yer almaktadır. Tüm bunların dışında damar sağlığını koruması, kemik ve göz sağlığına fayda sağlaması, kan akışını düzenlemesi de yine bu sebzenin faydalarındandır.

Mantar

Sonbaharda beslenme deyince akla gelen ilk sebzelerden bir diğeri de mantardır. D vitamini bakımından zengin olan mantar, günlük D vitamini ihtiyacının neredeyse %20’sini karşılamaktadır. Yaklaşık %90’ı sudan oluştuğundan kalorisi de son derece düşüktür. Üstelik doymuş yağ içermeyen bu sebze, karbonhidrat ve protein açısından da zengin bir içeriğe sahiptir.

Sonbaharda Tüketilen Meyveler

Sonbaharda Tüketilen Meyveler
Sonbaharda Tüketilen Meyveler

Sonbaharda tüketilmesi gereken besinler arasında meyve tüketimini ihmal etmemelisiniz. Meyve olarak tüketebileceğiniz besinler arasında; domates, mürdüm eriği, kavun, incir, üzüm, karpuz, havuç greyfurt, elma, armut, muz, mandalina, bal kabağı, kestane, nar ve kivi bulunur.

Elma

Sonbaharda tüketilmesi gereken meyvelerden elma, A, B6, C, E ve K vitamini konusunda zengin bir meyvedir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan ve bağırsak sağlığını destekleyen bu meyve, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle de bilinmektedir. Ayrıca diş sağlığı için fayda sağlaması, kötü kolesterolü düşürmesi ve demir eksikliğini gidermesi elmanın sağladığı faydalar arasında yer almaktadır.

Greyfurt

Sonbaharda beslenme konusunda kesinlikle tüketilmesi gereken meyvelerden biri de greyfurttur. Tam bir C vitamini kaynağı olan Greyfurt, yoğun miktarda su içermektedir. Bu nedenle de birçok beslenme uzmanı tarafından diyet listelerinde önerilmektedir. Diğer yandan kansere karşı koruyucu bir etki göstermesi, göz, diş ve karaciğer sağlığını desteklemesi, solunum sistemine fayda sağlaması bu meyvenin sağlık açısından etkileri arasında yer almaktadır.

Üzüm

Daha çok eylül ve ekim aylarında tüketilmesi önerilen üzüm, sağlık açısından son derece faydalı olan meyvelerden bir diğeridir. İçeriğinde bol miktarda faydalı bileşen barındıran üzüm, beyin sağlığını koruması, cilt sağlığı ve sindirim sistemini desteklemesi, meme sağlığını koruması gibi etkiler gösterebilmektedir.

Bu besinler C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. C vitamini haricinde folik asit, potasyum, magnezyum, lif, selenyum açısından da zengindir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeker, lif ve vitamin, mineral ihtiyacını karşılar. Sağlık açısından idrar sökümüne, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve çeşitli hastalıkların uzak kalmasına yardımcı olur. Kilonuz kontrol altında kalır ve kilo verme hızınızı arttırırlar.

Size en uygun sebze ve meyve tüketimini öğrenmek adına uzman bir diyetisyen ile görüşme sağlayabilir ve metabolizma hızınızı düşürmeden mevsim geçişlerini kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Uzmanlardan Sonbaharda Beslenme Önerileri

  • İnsan bedeni mevsim geçişlerinde daha sıcak besinlere ihtiyaç duyar. Bu nedenle sonbahar aylarında çok soğuk ve ağır besinleri tüketmekten kaçınmalısınız.
  • Besleyici değeri yüksek olan tam tahıllı gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Bu aylarda özellikle sigara kullanan kişilerin daha fazla C vitamini tüketmesi gerekir.
  • Yemeklerinizi ızgara, buharda pişirme ya da haşlama gibi yöntemlerle hazırlamalısınız.
  • Lif tüketimini dengelemek açısından kurubaklagiller, tam tahıllı gıdalar, sebze, kuru ya da taze meyve tüketmelisiniz.
  • Brüksel lahanası, havuç, balkabağı, ıspanak ve sarımsak gibi besinler antioksidan açısından zengin içeriğe sahiptir. Dolayısıyla sonbaharda beslenmenize dahil etmeniz gerekir.
  • Bu dönemde kilo almak istemiyorsanız tükettiğiniz kalori ve harcadığınız kalorinin dengesine dikkat etmelisiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz