Beslenme ve spor bir bütündür. Sağlıklı beslenmeyle birlikte spor her bireyin yaşam tarzı haline gelmelidir. Eğer ileriki yaşlarınızda daha bir dinç yaşam sürmek isteniyor ise sağlıklı bir beslenme programı ve spor sizin baş tacınız olmalıdır. Formunu korumak isteyen ve kilo problemi ile karşı karşıya gelen kişiler ilk önce doğru bir beslenme planı uygulamalı ve bunu sporla desteklemelidirler. Günlük alınan enerjiyi dengelemede sporun etkisi göz ardı edilemez. Ancak bu etki düzenli yapılan spor sonucu oluşmaktadır. Hareketsiz bir yaşam süren kişi diyetle elbette kilo verebilir ancak sporla desteklenen beslenme programında daha hızlı ve sağlıklı bir sonuç alınır. Aynı zamanda sağlıksız ve yüksek kalorili beslenen kişi sadece spor yaparak kilo kaybı sağlayamaz ve sağlık risklerinden kurtulamaz.

Düzenli Spor Yapmanın Bireyler Üzerindeki Faydası

  • Düzenli spor demek beraberinde düzenli bir yaşam getirmektedir.
  • Spor insanları yaşam boyunca dinç tutar.
  • Metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Sıvı ihtiyacını belli şekilde hissettirir. Bu şekilde su içmeyen bireyler su alışkanlığı kazanır.

Kilo vermeyi problem haline getirmek doğru bir yaklaşım değildir. Spor yapmaya üşenmek ya da sağlıklı beslenmemek için bahaneler üretmek kişide kiloyu problem olarak görmeye neden olmaktadır. Unutmayın ki çaba göstermeden hiçbir başarı elde edilemez.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Spor İçecekleri

Spor içeceği ve enerji içeceği içeriği aynı değildir. Birçok kişi bu iki içecek arasındaki farkı bilmemekte ve bilinçsizce enerji içeceği tüketmektedirler. Spor içecekleri yüksek dayanıklılık gerektiren sporlarda ve ekstra enerjiye ihtiyaç duyulan durumlarda tercih edilmektedir. Sporcuda oluşan su ve elektrolit dengesizliğinin giderilmesi için sporcu içeceği tercih edilmelidir. Doğru sporcu içeceği yaklaşık 40-80 g/l karbonhidrat içermelidir. Bununla birlikte enerji içecekleri olarak piyasada bulunan içeceklerin diğer şekerli içeceklerden çok farkı yoktur ve yüksek şeker içerikleri nedeni ile diş çürüklerine sebep olabilirler. Yüksek dayanıklılık gerektiren bir spor ya da 1 saatten uzun süren bir spor yapmıyorsanız su, kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak için en iyi seçenektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz