Stres kilo aldırıyor! Kimi sebeplerde dolayı bazı anlarda bunalıma girmiş olabiliriz ve stresli zamanlar geçiriyor olabiliriz. Stres anlarında vücutta bulunan ve savunma hormonu kortizol salgısı artmaktadır. Kortizol salgısı arttığı müddetçe vücudu yeme konusunda dengede tutan ve vücuda dur diyen Leptin hormonunun etkisi oldukça azalır. Bunun sonucunda da iştah artar ve yemeklere olan karşı istek arttığı için vücuda kilo olarak döner.

Kortizol hormonu ne kadar salgılanırsa tansiyon da sürekli olarak o kadar yükselir. Üzüntü içerisinde olan insanlar kendilerini eve kapatırlar ve dışarı çıkıp hareket etmek istemezler. Hareket düzeyi azaldığı sürece insülin direnci artar ve karın, göbek bölgesinde yağlanmalar meydana gelir. İnsülin direnci vücut yağlanmasının artmasına neden olurken vücut yağlanması da bireyleri obeziteye kadar götürebilir. Stres beslenme bozuklukları gibi sebeplere yol açabildiği gibi uyku sorunlarına ve halsizliğe de davetiye çıkarır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Stres Döneminde Beslenmenin Önemi

Stres dönemlerinde kadınlar genel olarak çikolata gibi şeker oranı bol tatlı yiyeceklere yönelirler. Şekerli yiyecekler vücuttaki endorfin seviyesini arttırdığı için stresli anlarda eller sağlıklı yiyeceklere değil de mutlu eden yiyeceklere yönelir. Stres ve üzüntünüzü ne kadar kontrol altında tutabilirseniz eğer kilo kontrolünü de o kadar elinizde bulundurursunuz.

  • Stres yaşadığınız dönemlerde mutfağa girmemeye özen gösterin. Yiyeceklere sarılmaktansa arkadaşlarınızla dertleşmek daha iyi olacaktır. Hem dertler anlattıkça azalır hem de sizi kilo almadan uzak tutar.
  • Açık hava yürüyüşleri daha mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Oksijen, çimen kokusu ve güneş ışıkları daha zinde daha iyi olmanıza yardım edecektir. Yapılan aktivite arttıkça yaşam kaliteniz de artacaktır.
  • Stres ve üzüntü atlatma yolları için çikolata gibi çok kalorili besinlere değil bitki çaylarına yönelin ve ruhunuzu sakinleştirmeye bırakın.
  • Ruhsal durum üzerinde en çok rol oynayan kimyasal maddeler Serotonin ve Dopamindir. Bu tür kimyasalların yapıtaşları B grubu vitaminidir. Yumurta, süt, badem, tam tahıllı besinler B grubu vitaminlerini içeren besinlerdir. Günlük öğünlerinizde mutlaka B grubu vitaminlerine yer verin.
  • Stres döneminde kilo problemi yaşamamak için hamur işlerinden ve bol şekerli tatlılardan uzak durun ve düzenli olarak spor yapmaya özen gösterin.

“Stresten Kilo Alıyorum” Diyorsanız Diyetisyene Danışmalısınız!

Günümüzde pek çok insan gerek çalışma koşulları gerekse hayat şartlarından dolayı devamlı olarak stres altında kalmakta ve bu durumda kendini yemeğe vurabilmektedir. Bu durum çoğu zaman insanlarda ani kilo alımlarına neden olabilirken, bu gibi durumlarda kilo alımının önüne geçebilmek ve sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabilmek için diyetisyenden destek alınması gerekmektedir. Özellikle de duygusal ya da stres altında olunan her anda kişinin kendini yemeğe vurması gibi bazı durumlar mutlaka bir diyetisyenden yardım almayı gerektirebilmektedir.

Stresi yenebilmek ve fazlalık kilolardan kurtulabilmek için yapılması gereken en doğru şey bir uzmandan destek almaktır. Bu gibi durumlarda genellikle beslenme uzmanları kişiye özel bir diyet programı hazırlayabilirken, bu sayede kilo verimi oldukça kolay bir hal alabilmektedir. Bunun yanı sıra günlük olarak uygulanan spor ve egzersizler de hem kilo verimini kolaylaştırabilmekte hem de stresin üstesinden gelme konusunda yardımcı olabilmektedir. Doğru ve düzenli beslenme her zaman fayda sağladığından, bu gibi durumlarda da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinilmesi bir hayli önem teşkil etmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz