Özellikle kış mevsiminde soğuyan havalarla birlikte su tüketimi yerini çay, kahve, bitki çayı tüketimine bırakmaktadır. Oysaki bu içeceklerle aldığımız sıvılar, diüretik etki nedeniyle vücuttan uzaklaştırılmaktadır ve sıvı ihtiyacını karşılayamamaktadır. Bu nedenle sorunların üstesinden gelebilmek için su tüketimini kolaylaştırmak için adımlar atılmaldır.

Diyet programlarının kişiye özel uygulanması gerektiği gibi su içme ölçüsünün de kişiye özel olması gerekir. Kişiden kişiye değişen bu durumu daha kolay hale getirebilmek için yöntemler vardır. Peki nedir su tüketimini kolaylaştırmak için atılmadı gereken adımlar?

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Su Tüketimini Kolaylaştırmak için 11 Adım

Su Tüketimini Kolaylaştırmak için 11 Adım
Su Tüketimini Kolaylaştırmak için 11 Adım

Kalorisiz ve en sağlıklı içecek sudur. Sağlıklı ve dinç bir yaşam sürmek için idrar yoluyla, nefes alıp verirken, terlerken kaybettiğimiz vücut sıvılarını yerine koymamız gerekir. Kanın vücudumuzda besinleri taşıyabilmesi, atıkların uzaklaştırılabilmesi, sağlıklı çalışan organlar ve güzel bir cilt için de yeterli miktarda su tüketmeliyiz.

Yeterli miktarda su tüketimini sağladığımızda günlük harcanan enerji miktarında dengeleme oluşur. Ayrıca metabolizma daha hızlı çalışır. Su, yeterli miktarda içildiğinde mide içerisinde oluşturduğu hacim sayesinde alınan besinlerden farkında olmadan kısıtlama yapar. Dolayısıyla besinler ile vücuda alınan enerji miktarı da böylelikle azalmaya uğramış olur.

Suyun hücrelere oksijen ve besin öğelerini taşımasını sağlamasından dolayı atık ürünler taşınır ve böbrekler sayesinde atılır. Bunun yanı sıra sindirim sisteminde cilt sağlığı, bağışıklık sistemi üzerinde önemli roller vardır. Su tüketimini kolaylaştırmak için adımlar:

 • Her sabah kalktığınızda ilk önce 1 bardak su içiniz. Sabah ilk saatlerde içilen su bağırsak sağlığınız için faydalıdır.
 • Her öğününüzden yarım saat önce 2 bardak su tüketirseniz günlük 2 litrelik ihtiyacınızı tamamlamış olursunuz.
 • İş yerinizde çalışma masanızda mutlaka cam şişede su bulundurunuz. Görmek su içmeniz gerektiğini size hatırlatacaktır.
 • Çantanızda mutlaka küçük bir şişe su bulundurmanız, dışarıda gezerken veya toplu taşıma araçlarındayken, çantanızdan bir şey alırken su şişesini görerek su içmenizi sağlayacaktır.
 • Suyu lezzetlendirmek su içme isteğinizi artıracaktır. Su şişenize limon dilimi, meyve parçaları ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Telefonunuza su içmeniz için hatırlatmalar kurabilirsiniz.
 • Çay ve kahve türü içeceklerden dolayı su içmeyi unutuyorsanız, kendinize bir çay bir su şeklinde sıralama ile su içme hedefi belirleyebilirsiniz.
 • Su içmeyi hatırlatan minik post-it kağıtlar da bunun için ofis gibi ortamlarda yardımcı olur.
 • Arabanız varsa arabada da su bulundurmayı unutmayın.
 • Öğün aralarında da su içmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Günü her zaman su ile sonlandırın. Gece uyumadan önce bir bardak su için.

Gün İçerisinde Ne Kadar Su İçilmeli?

Gün İçerisinde Ne Kadar Su İçilmeli?
Gün İçerisinde Ne Kadar Su İçilmeli?

Sağlıklı bir kişi için su ihtiyacı her zaman diğer insanlara göre farklıdır. Ortalama 1,5-2,5 litre arasında su tüketimi normal olan miktardır. Genellikle su ihtiyacımızın oluşması gün içerisindeki tükettiğimiz yiyeceklere bağlıdır. Ancak şu unutulmamalıdır ki en az alınan kalori su tüketiminden oluşur. 1500 kal. Enerji içeren bir beslenme programı uyguluyorsanız su gereksinimiz 1 ile 5 litre arasında olmalıdır.

Gün içerisinde terlemenin artışı ile spor sonrasında ya da yaz aylarında sıvı kayıpları artış gösterdiğinden ½-1 lt. daha fazla su tüketimi sağlanmalıdır. Bu duruma göre yaz aylarında su ihtiyacı daha çok artış göstermektedir. Hamile bayanların su ihtiyacı ise daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle su tüketimini kolaylaştırmak için büyük adımlar atmalıyız.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz