İnsan sağlığı açısından sütün faydaları oldukça fazla olduğundan, sık sık süt tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Süt düşük kalori içeriğinin yanı sıra beden sağlığı için gerekli 22 temel besin maddesinden 18 tanesini sağlar. Normal bir diyette diğer besinlere kıyasla kalori başına daha fazla kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve protein içerir. Genellikle çocuk yaştan itibaren tavsiyeler üzerine süt içilmesi istenir. Fakat ilerleyen yaşlarda süt içme tercihinde azalmalar görülmektedir. Oysaki her yaş grubunun süt tüketimine ihtiyacı vardır değişen tek şey tüketilmesi gereken miktardır. Sadece süt içerek vücut gelişiminize ve kilo yönetiminize katkıda bulanabilirsiniz.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?
Sütün Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde en fazla tüketilen hayvansal gıdalar süt, yüksek protein ile beraber fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko ve potasyum gibi bileşenler içermektedir. Dolayısıyla sağlık açısından sütün faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • Kemik ve diş sağlığına katkı sağlaması,
  • Tokluk hissi sağlaması,
  • Yüksek tansiyon ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olması,
  • Saç ve tırnak sağlığını koruması,
  • Zengin kalsiyum içeriği sebebiyle çocukların kemik gelişimini desteklemesi,
  • Uykusuzluk sorununa iyi gelmesi,
  • Kan basıncının düşmesine yardımcı olması sütün faydaları arasında yer almaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur, Yağ Yakımını Hızlandırır

Süt tüketimi besin öğesi içeriğiyle tokluk sağlayarak kilo verme sürecinizi kolaylaştırır. Yapılan bazı çalışmalarda, yüksek kalsiyum içeriğinin bağırsaklarda daha fazla yağ asidi bağladığı ve böylece bazı yağların emilimini engellediğini göstermiştir. Bu nedenle süt tüketiminin enerji ve yağ dengesinin birçok bileşenini etkileyebileceği bildirilmiştir. Tüm bu etkileriyle süt diyet listelerine eklenen temel besin olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bireylerin günlük olarak tüketmeleri gereken süt miktarı değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle bireylerin mutlaka Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmeleri gerekmektedir.

Kemik ve Diş Sağlığına Katkı Sağlar

Süt, kemik ve diş sağlığına katkıda bulunur. 1 bardak süt günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %38 ini karşılar. İçeriğinde bulunan kalsiyumun yanı sıra potasyum, magnezyum gibi mineraller de diş ve kemik sağlığına katkı sağlamakla birlikte çürüklerin oluşmasına engel olur. Süt, doğal olarak D vitamini içermez. D vitamininin temel kaynağı güneştir ancak günümüzde piyasada bulunan çoğu süte D vitamini eklenmektedir. D vit vücutta kalsiyum ve fosfor dengesi için gereklidir. Daha sağlıklı kemik ve dişler için günlük süt tüketimini ihmal etmeyin.

Osteoporoz Riskini Azaltır 

Osteoporozun, Dünya genelinde çok yaygın olmasıyla birlikte özellikle menopoz sonrası kadınlarda görülme riski yüksektir. Süt, zengin besin öğesi, vitamin ve mineral içeriğiyle osteoporoz oluşma riskini azaltmaktadır.

Diyabetin Önlenmesi ve Kalp Sağlığının Korunmasına Katkı Sağlar

Diyabetin Önlenmesi ve Kalp Sağlığının Korunmasına Katkı Sağlar
Diyabetin Önlenmesi ve Kalp Sağlığının Korunmasına Katkı Sağlar

Diyabet, kalp hastalığı, inme ve böbrek hastalığın riskinizi de artırabilir. Sütte bulunan whey proteini yetişkin bireylerde diyabeti önlemektedir. Aynı zamanda sütün bileşimindeki yağ içeriği iyi kolesterol olarak biline HDL kolesterol seviyesini artırmaktadır. İçeriğindeki potasyum sayesinde ise kan basıncının düşmesine yardımcı olmaktadır. Tansiyon probleminiz var ise günlük beslenmenize ek olarak 1 bardak süt ekleyebilirsiniz. Sütün bahsedilen faydaları dışında; mide yanmasında, kanseri önlemede, ve depresyonu azaltmakta da katkısı bulunmaktadır.

Vücuda Enerji Kazandırır, Zinde Olmayı Sağlar

Sütün içeriğindeki karbonhidrat, başka bir deyişle enerji kaynağı, laktoz adı verilen süt şekerinden kaynaklanmaktadır. Sütü tek başına tükettiğinizde dahi laktoz sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiye sahip olabilirsiniz.

Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

Sütün faydalarından bir diğeri de yaşlanma etkilerini geciktirmesi ve cildin yıpranmasının önüne geçmesidir. Ayrıca cildi onarması, parlak bir görünüme kavuşturması da yine sütün sağladığı faydalar arasında yer almaktadır.

Bağırsakları Harekete Geçirir

Daha önce de bahsettiğimiz üzere kilo vermeye yardımcı olan süt, içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde bağırsakların harekete geçmesini sağlamakta ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık ve ishale iyi gelmesi de yine sütün bir başka faydası olarak örneklendirilebilir.

Odaklanmayı ve Hafızayı Güçlendirir

Süt yalnızca vücudun değil, beynin de ihtiyacı olan enerjiyi karşılamaya yardımcı olan bir besindir. İçeriğindeki yüksek oranda protein sayesinde vücut dokularının gelişmesine katkı sağlarken, bu sayede odaklanma yeteneği ve hafızanın güçlenmesine de fayda sağlamaktadır.

Her besinde olduğu gibi sütün faydalarını görebilmek için doğru ve düzenli şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Fazla tüketilmesi halinde faydadan çok zararıyla karşılaşabilmek mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz