Tarım ilaçları sağlık açısından en zararlı kimyasallardan biri olarak ifade edilmektedir. Günümüzde ise hemen hemen her alanda ve her bitkide kullanılan bu ilaçlar, bitkilerdeki verimliliği azaltan ve kalitesiz bir hal getire doğal mantar, böcek ya da parazitlerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Böcek ve parazitleri öldüren bu ilaçlar insan sağlığı açısından da büyük bir tehdittir. Üstelik bu tür ilaçlı besinler astım, Alzheimer, kanser, diyabet ya da diğer pek çok endokrin hastalıklara neden olabilmektedir.

Tarım İlaçlarının En Çok Bulunduğu 12 Besin

 • Çilek

Tarım ilaçlarının bulunduğu besinler arasında en dikkat çekenlerden biri çilektir. 7’den 70’e herkesin severek tükettiği çilek sağlık açısından büyük faydalar sağlarken, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hastalıklara karşı koruması ve ağız diş sağlığına iyi gelmesi bu faydalar arasında yer almaktadır. Ancak konvansiyonel çileklerin neredeyse çeyreklik diliminde onlarca farklı tarım ilacı bulunduğu tespit edilmiştir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

 • Ispanak

Sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahip olan ıspanak, kanser, diyabet, depresyon ve kalp – damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde pek çok diyetisyen, doğal olmayan ıspanakların yüzde 97’sinde tarım ilacına rastlandığını ifade etmektedir.

 • Nektarin

En sevilen ve sağlık açısından en faydalı olan meyvelerden nektarin, sindirim sisteminin kolay çalışması, kilo verebilmeyi kolaylaştırma, kalp ve damar sağlığını koruma gibi faydalar sağlamaktadır. Ancak nektarin de tarım ilaçlarının bulunduğu besinler arasında yer almaktadır.

 • Elma

Günümüzde pek çok diyetisyen tarafından diyet listelerine dahil edilen elma, diş sağlığına iyi gelmekte, hafızayı güçlendirmekte ve kansere karşı koruyucu etki göstermektedir. Fakat elmaların yüzde 90’ında da tarım ilacına rastlanmıştır.

 • Üzüm

Kanser, kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösteren üzüm, sağlıklı beslenmesine dikkat eden birçok insanın sıklıkla tükettiği meyvelerdendir. Aynı zamanda tarım ilacı kalıntılarına da rastlanılan meyveler arasında yer almaktadır.

 • Şeftali

Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 15’ini karşılamaya yeten şeftali, vücuttaki serbest radikallerle mücadele etmekte ve hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir. Ancak organik olmayan şeftaliler ne yazık ki fayda yerine zarar sağlarken, neredeyse bu şekilde üretilen tüm şeftalilerde tarım ilacı bulunmaktadır.

 • Kiraz

Tarım ilaçlarının bulunduğu besinlerden bir diğeri de kirazdır. Normal şartlarda C vitamini bakımından oldukça zengin olan kiraz çeşitli kanserlerin önüne geçebilmekte, karın yağlarının azalmasını sağlayabilmekte ve hatta gut hastalığının önüne geçmektedir. Ancak günümüzde yüzde 30’u tarım ilaçları ile üretilen kiraz kansere neden olan 5 farklı ilacı bünyesinde barındırmaktadır.

 • Armut

Kan basıncını yükseltmesi, kanserin önüne geçmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi faydalarıyla bilinen armut, ne yazık ki ilaçlı gıdalar arasında yer almaktadır. Yapısı sebebiyle bolca tarım ilacı içerdiği bilinmektedir.

 • Domates

İçeriğindeki çeşitli faydalı bileşenlerle insan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlayan domates, diyabet, böbrek taşı, kalp hastalıkları, felç, kemik kaybı ve kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarının önüne geçebilmektedir. Tüm bu faydalarına rağmen klasik tarım usulüyle üretildiğinden pek çok farklı tarım ilacı kullanılmaktadır.

 • Kereviz

Yeşil yapraklı sebzeler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan kereviz, vücudun günlük sıvı ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayabilmektedir. Bunun yanı sıra vücuda enerji sağlaması, mide yanmasını gidermesi, kilo vermeye yardımcı olması ve hastalıklara karşı koruması gibi özellikleriyle bilinen kereviz, tarım ilacı ile üretilen sebzeler arasında yer almaktadır.

 • Patates

Sofraların vazgeçilmezi olan patates, cilt sağlığından saç sağlığına varana kadar her alanda fayda sağlayabilmektedir. Doyurucu olması, kemik sağlığına iyi gelmesi, cildi ölü hücrelerden arındırması ve sindirim sistemi üzerinde etkili olmasıyla bilinen bu sebze, yine en çok ilaç kalıntısına rastlanan sebzelerden biridir.

 • Dolmalık Biber

Tam bir C vitamini kaynağı olarak bilinen dolmalık biber, bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklara karşı koruyan ve vücuda enerji kazandıran bir sebzedir. Ancak günümüz şartlarında ne yazık ki organik olmayan bu sebzelerde de tarım ilaçlarına rastlanabilmektedir.

Ne Yapmalıyız?

İnsanların sağlığını koruyabilmesi için faydalı zannettiği ancak zararlı olan bu ilaçlı sebzeler konusunda dikkat etmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Özellikle de bu 12 besin olmak üzere her türlü besinin organik olduğundan emin olunması, satın alınan sebze ve meyvelerin bol su ile yıkanması ve kesinlikle yıkanmadan yenmemesi gerekmektedir. Ayrıca imkanlar nispetinde bu ürünlerin organik olarak üretiminin yapılması da faydalı olacaktır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz