Tartıda gördüğümüz rakamlar bize sağlığımız hakkında ne kadar doğru bilgi veriyor? Her insan tartıya çıktığında gördüğü rakamlara göre sağlık durumu hakkında bir kanıya varmakta. Ancak durum hiç de öyle değil.

Tartıdaki Değere Odaklanmak Ne Kadar Doğru?

Aynı kiloda olan iki insan dış görünüşe bakıldığında oldukça farklı görünebilir. 1 kilogram (kg) kas ile 1 kg yağın kapladığı alan birbirinden oldukça farklıdır. Boyları aynı ve 80 kg olan iki kişiden biri oldukça kilolu görünürken diğeri oldukça fit görünebilir. Fiziksel olarak bu farkın nedeni vücuttaki kas ve yağ miktarıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sağlığımızı sadece tartıdaki rakamlarla ölçemeyiz. Burada önemli olan vücudumuzdaki yağ miktarıdır. Vücut yağı, kalp hastalığı, diyabet gibi birçok kronik hastalıkla yakından ilgilidir.

Yağ Deposu Hangi Bölgede Biriktiğinde Sağlığımız Açısından Risk Oluşturmaktadır?

Yağın vücutta depolandığı bölgeye göre vücut şekli; elma tipi ve armut tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Vücuttaki yağların fazlası kalça ve uyluk bölgesinde depolanmış ise bu vücut armut tipi (jinekoid tip) vücut şeklidir. Eğer bel/kalça (cm) oranınız 0,85 cm’den az ise armut tipi vücut şekline sahipsiniz demektir. Bu vücut şekli kadınlarda daha yaygındır. Yapılan araştırmalara göre yağları bu bölgede depolanan kişilerde kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

Abdominal bölgede yani karın bölgesinde biriken yağ kronik hastalıklar için büyük risk taşımaktadır. Bu şekilde yağ birikimi olan vücut tipi ise elma tipi (android tip) vücut olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda bel çevresi ölçümü bize yol göstermektedir. Erkekler için bel çevresi ölçümü sonucunda mezurada gördüğümüz sayının 94 cm üzerinde olması tehlike sinyallerini bize ulaştırırken, bu ölçüm sonucu 102 cm’ye ulaştığında risk sınırı artık aşılmış demektir. Kadınlar için ise sınır 80 cm’dir ve ölçüm 88 cm üzerinde olduğunda sağlık için yüksek risk faktörüdür.

Kilo vermek ya da vücuttaki bu yağ birikimini sağlıklı duruma getirmek, size en uygun diyeti ve sporu yaparak gerçekleşebilir. 80 kilo olan iki insanın birinde kilo sadece vücuttaki yağ deposundan, diğer kişi de ise kas deposundan kaynaklanmaktadır. Ya da diğer bir örnek; 55-60 kilo olan bir kişi sayısal olarak düşünüldüğünde boyuna göre normal kilosundayken vücut yağ birikimi karın bölgesindeyse bu kişi de ilerisi için hastalık riskiyle karşı karşıyadır. Bu durumda kişi vücudundaki yağı sağlıklı duruma getirmek için düzenli olarak spor yapmalı ve alanında uzman bir diyetisyene danışarak beslenme tarzında değişikliğe gitmelidir. Unutulmamalıdır ki aynı kilodaki vücut nasıl farklı içeriklere sahipse aynı kalorideki besinler de farklı içeriklere sahiptir. Bu nedenle sağlıklı bir vücut için diyet yaparken sadece kalori hesabıyla değil besinlerin içerikleriyle ilgilenmeliyiz. Bir diyet kalori hesabı olarak birden çok kişiye uygun olabilir ancak diyetin besin içeriği vücudunuza özeldir. Tartıdaki değere odaklanmak yerine yanlış beslenme alışkanlıklarınızı pozitif yönde değiştirmeye odaklanmalısınız. Böylece hem istediğiniz kiloya ulaşır hem de sağlıklı bir bedene sahip olursunuz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz