Tiroit hastalığında zayıflama zor bir süreçtir. Çünkü tiroit bezlerinin yetersiz çalışması, metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle tiroit hastaları, kilo verme problemi yaşamaktadır.

Tiroit Hastalarında Diyet

Tiroit hastalarının sağlıklı beslenme açısından vücutlarını ve metabolizmalarını dengede tutacak bir beslenme programı yapması gerekir. Kilo vermede zorluk yaşanması ve metabolizmanın yavaşlaması, hormonların da az salgılanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bireyde yorgunluk, halsizlik ve benzeri rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Hastaların mutlaka doktor kontrolünde tedavi görmesi germektedir. Bu tedavide ilaç kullanımı, egzersizler, doğru ve sağlıklı beslenme yapılmalıdır. Bu tedavi aynı zamanda hastaların yaşam kalitesini de arttırmaktadır.

Tiroit hastalığına dair bulgular tespit edildiğinde hastalara ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Hastalar doktor takibinde kalarak gerekli takibin ve testlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. En uygun tedavi, hastaya göre belirlenmelidir.

Tiroit Hastalarında Beslenme

Tiroit hastalarında beslenme sağlık kontrolü eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Tiroit hastalarının beslenme düzeni protein, vitamin ve mineral açısından zengin ürünlerin yer aldığı bir program olmalıdır. Mutlaka diyet programı içerisinde selenyum, çinko ve magnezyum açısından zengin içerikler tüketilmelidir.

Yumurta, ceviz, keten tohumu, zeytinyağı mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Tiroit bezlerinin daha iyi çalışması açısından ceviz ve zeytinyağı mutlaka tüketilmelidir. Pek çok diyetisyen beslenme programı içerisindeki hastalarına E vitamini içeren besinleri de önermektedir. E vitamini açısından en zengin gıda zeytinyağı olduğu için tiroit hastalarının kilo vermesi için tüketilmesi gereken gıdalar listesinde yer almaktadır.

Ceviz, yumurta, keten tohumu ve zeytinyağı tiroit hastalarının hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlayan besin grupları içerisinde yer alır. Fakat bu besinler haricinde de tiroit hastalarının mutlaka tüketmesi gereken bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler:

  • Mantar
  • Tam tahıllılar
  • Sarımsak
  • Yumurta
  • Yulaf
  • Balık
  • Soğan
  • Esmer pirinç

olarak yer almaktadır. Omega 3 açısından zengin olan balık haftada en az 2 defa tüketilmelidir. Omega 3 desteğinin alınması diyet programı içerisinde hormonların dengede kalmasını sağlamaktadır. Tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi de vücuttaki şeker ve hormon dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla tiroit hastaları bu listede var olan besin gruplarını uzman hekim kontrolünde mutlaka tüketmelidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz