Günümüzde obezite tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de tüp mide ameliyatıdır. Oldukça zor bir operasyon olan tüp mide ameliyatı, sonrasında dikkat ve özen gerektirmektedir. Yani tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusu oldukça önemli bir konudur.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olmalı?

Tüp mide ameliyatı, normal şartlarda pek fazla tavsiye edilen bir operasyon değildir. Özellikle de herkes için uygun olmayan bu operasyon, alanında uzman olan doktor tarafından doğru olan hastaya uygulanmalıdır. Bunun için uzman doktor ve psikolog tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bu operasyona karar verilmekte ve hasta bütün gerekli testlere tabi tutulmaktadır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Tüp mide ameliyatına uygun olan hastalar; vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olan, diyabet hipertansiyon, hiperlipidemi ya da kolesterol yüksekliği olan hastalardır. Öte yandan bu ameliyata girecek olan hastaların fazla kilolarının mutlaka ekzojen kaynaklı olması, yani hormonal bozukluklarla alakalı olmaması gerekmektedir. Hastaların fazlalık kilolarından kurtulabilmek için uzun süre diyet ve bunun gibi sağlıklı beslenme programları ve egzersizler uygulaması da önemlidir. Özellikle diyet gibi uğraşlar sonucunda kilo veremeyen hastalar, son çare olarak tüp mide ameliyatı olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme hastalar için hayati önem taşıyan bir konudur. Bu operasyon sonrasında hastanın kendisini aç bırakmaması, diyetisyen ile sağlıklı beslenme programı hazırlanması ve buna uyulması önemlidir.

Bu gibi önemli bir operasyon geçiren hastanın günlük olarak alması gereken bir protein miktarı bulunmaktadır. Bu miktar 60 ile 80 gram arasıdır. Üstelik gün boyunca tüketilen öğünlerin yarısını bu proteinlerin oluşturması gerekmektedir. Ancak kişilerin durumuna göre günlük alınacak besinlerin miktarları değişiklik göstermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Mide ameliyatı sonrası beslenme ile alakalı dikkat edilmesi gereken hususlar da çoktur. Ameliyat sonrası herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması açısından doktorun tüm tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Bu süreçte ameliyat olan hastanın operasyon sonrasında yavaş yemek yemeyi alışkanlık edinmek, besinleri tüketirken yutmadan önce çok çiğnemek, şeker ve tatlılardan uzak durmak, aynı anda hem yemek hem su tüketmemek, daha çok katı gıdaları tercih etmek, dikkat edilmesi gereken beslenme hususları olarak ifade edilmektedir. Ancak bu gibi uyarılara dikkat edildiği takdir herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadan iyileşme süreci yaşanabilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz