Uyku ile iştah kontrolü arasındaki ilişki uzun zamandır bilinmekte olan bir ilişkidir. İyi alınan bir gece uykusu sağlık açısından oldukça faydalı olurken, iştahı kontrol edebilme, sağlıklı bir şekilde kilo verebilme ve formda kalabilme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Uyku Düzeni ile İştah Kontrolü Arasında İlişki Var Mı?

Uzun yıllar boyunca pek çok araştırmacı ve uzman, günde 5-6 saatten az uyuyan yetişkin ve 10 saatten az uyuyan çocukların obezite ve fazla kilo gibi risklerle karşı karşıya olduğundan bahsetmiştir. Bugün de hala devam eden araştırmalara göre iştah kontrolü ve uyku arasında sanıldığından daha da güçlü bir bağ olduğu bilinmektedir. Yeteri kadar alınamayan uyku aşırı iştah durumuna neden olan grelin hormonu düzeyini artırırken, iştah kaybına neden olan leptin hormonunu da baskılamaktadır. Dolayısıyla günlük olarak kaliteli uyku alamayan pek çok insanda kilo artışı görülebilmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Sağlıklı Beslenme ve Uyku düzeni İçin Ne Yapmak Gerekir?

Düzensiz uyku problemi, günümüzde pek çok insanın başa çıkmaya çalıştığı problemlerden biridir. Günün yorgunluğu, yoğun stres altında çalışma ya da çeşitli nedenlerden dolayı uyku problemi yaşayan insanların yapabileceği en iyi şey beslenme düzeninde bazı değişikliklere giderek sağlıklı beslenme programı oluşturmaktır. Bunun yanı sıra akşamları tüketilen kahvelerde azalmaya gitmek, bunun yerine ılık süt tüketmek ve hatta melisa, papatya gibi rahatlatıcı bitki çayları içmek de faydalı olacaktır.

Uykusuzluk insanlar üzerinde pek çok sağlık sorununa neden olurken, bunlardan biri aşırı iştah ve şişmanlık olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına insanın mutlaka sağlıklı beslenme programı uygulaması ve egzersiz yapması gerekmektedir. Bu sayede hem uyku düzeni oluşturulmakta, hem de uykusuzluğun neden olduğu iştah artışının ve kilo alımının önüne geçilmektedir.

Bir Diyetisyenden Yardım Alabilirsiniz!

Doğru beslenme programı, insanlar için hayatın her anında gerekli olan bir beslenme şeklidir. Daha sağlıklı ve yaşam standartları yüksek bir hayat için gerekli olan sağlıklı beslenme, bir diyetisyen yardımı ile de düzene sokulabilmektedir.

Günümüzde pek çok beslenme uzmanı, danışanlarının kilo kontrolünü sağlayabilmesi, fazlalık kilolarından kurtulabilmesi ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi konusunda diyet listeleri ile yardımcı olmaktadır. Bu listeler sayesinde danışanlarını iştah kapatmak için neler yapabilecekleri konusunda yönlendiren uzmanlar, tüm bu çalışmalarını kişiye özel olarak gerçekleştirmektedir. Bu nedenle uyku problemi olan ve hızla kilo alan kişilerin mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz