En sık görülen kan rahatsızlıkları arasında bulunan demir eksikliği problemi toplumun %30’unda gözüküyor. Demir eksikliği düzensiz ve yetersiz beslenmenin yanı sıra yanlış uygulanan diyetler yüzünden de ortaya çıkabiliyor. Demir insan vücuduna oksijen sağlıyor ve eksikliğinde kansızlık türlerinden olan anemiye rastlanabiliyor. Demir eksikliği sadece beslenmeye bağlı bozukluklardan ötürü değil; aşırı kan kaybetme, bağırsak hastalıkları gibi sebeplerle de ortaya çıkabiliyor.
Kırmızı ve beyaz et türlerini fazla tüketmeyen bireylerde demir eksikliği anemisi boy gösteren rahatsızlıklar arasında. Eğer kişiye uygun diyet programları düzenlenmezse bunlara bağlı olarak 1 – 2 ay içerisinde kandaki demir ve çinko azalıyor ve bu da kansızlık probleminin ortaya çıkmasına yol açıyor.

Beslenmenize Dikkat Edin

Kanda bulunan demir miktarı azaldığı sürece halsizlik, uykusuzluk, unutkanlık gibi problemler gün yüzüne çıkıyor. Bu sebepten ötürü karbonhidrat, yağ, demir ve protein bulunan diyetler Beslenme ve Diyet Uzmanı kontrolü ile idame ettirilmelidir. Kansızlığın önüne geçebilmek için diyet programlarında yer alan besinlerin karbonhidrat ve protein ağırlıkları eşit olmalı, bununla beraber demir oranı da yüksek besinler yer almalıdır. Yapılan tek tip beslenmeler demir emilimini sağlayabilir ancak bu da başka elementlerin eksikliğine neden olabileceği için kandaki demir oranı etkilenecektir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Demir Eksiliği Anemisinin Belirtileri

Demir eksikliği anemisi birçok kişi tarafından toplumda fark edilmiyor ve bilinmiyor. Hastalığın başlangıç belirtileri uykusuzluk, halsizlik, unutkanlık, saç ve tırnaklar üzerinde meydana gelen matlaşmalar, ağız ve dilde yaraların oluşmasıdır. Eğer birey ağır demir eksikliği geçiriyorsa yaşadığı semptomlar daha ağır olan göğüs ağrısı ve nefes darlığı problemleri olacaktır. Demir eksikliği anemisinin bir diğer yaygın özelliği de kişilerin buz yeme isteği ya da kahve telvesi yeme isteğidir. Bu hastalık boyunca kişilerde kahve telvesi yeme isteği uyanacaktır ancak kahve telvesi tüketildiği takdirde hastalığın şiddeti artacaktır. Demir eksikliği anemisi immun sistemini de etkiliyor ve hastalıklara karşı olan bağışıklığı azaltıyor. Bu da kişilerin daha çabuk hastalanmasına neden oluyor. Demir eksikliği anemisi tedavisi için ve bu hastalığın önüne geçebilmek için et, balık, baklagiller sınıfından yiyeceklerin bol bol tüketilmesi gerekiyor.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz