Yatmadan önce yemek yemek hepimizin de bildiği gibi büyük bir risktir. Vücudun istirahati esnasında sindirilemeyen besinler direk yağa ve vücuda yük olarak eklenmektedir. Bunun neticesi olarak sabah uyanmada zorluklar şişlik hissi ve karın kası kasılmalarına neden olabileceği gibi uyurken vücudun düşük enerjili çalışımından dolayı yediklerimizin kalorileri direk yağa dönüşür ve kilo problemlerini ortaya çıkaracaktır.

Sizlerde gece uykularından açlık hissiyle uyanan ya da gece yatmadan önce açlık hissedenlerdenseniz ve bunu engelleyemiyor, bir şeyler tüketmek istiyorsanız size vücudunuzu daha az yoracak, kalori bakımından daha az, tokluk hissi verebilecek şeyler tüketmelisiniz.  Geceleri geç saatlere kadar çalışıyor veya ayakta kalıyorsanız acıkmanız çok normal. Ancak geceleri acıkarak uyanıyorsanız Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmelisiniz. Çünkü hem gün içerisinde yediğiniz yiyecekler doğru değildir hem de gece acıkmalarının devamı şişmanlığa ve obeziteye dönüşmektedir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Yatmadan Önce Yiyebileceğiniz Besin Tavsiyeleri

  • Muz

Gece açlık hissettiğinizde bir tane muz tüketebilirsiniz. Muzun doyurucu olması nedeniyle bir tane dahi tüketmiş olmanız sizi sabaha kadar tok tutmaya yetecektir. Ancak muzun boyutu çok büyükse yarım muz tüketmelisiniz. Çünkü muzun 1 porsiyonu elinizin büyüklüğü kadardır. Tercihinizi orta boy muzlardan yana kullanmalısınız.

  • Tavuk

Küçük atıştırmalık olarak tüketeceğiniz tavuk hem topluk hissi vereceği gibi hem de gece ürettiği proteinlerden vücudunuzun faydalanmasını sağlayacaktır. Yalnız tüketeceğiniz tavuğun yağsız olmasına dikkat ediniz bunun için göğsü haşlayarak ya da fırında pişirmek suretiyle tüketmelisiniz. Aynı zamanda yanında mutlaka salata tercih etmelisiniz.

  • Yoğurt

Yoğurdun sindirim sistemini düzenleyici etkilerinin yanı sıra uyku verme gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca yoğurdun içeriğindeki kalsiyum kemik ve zihin etkileri de düşünüldüğünde yatmadan önce tüketilmesi gerekir. Tercihinizi meyvesiz, sade probiyotik yoğurtlardan yana kullanmalısınız.

  • Süt ve Süt Ürünleri

Bu ürün grubunun hafif olması onu gönül rahatlığı ile tüketilmesine olanak sağlamaktadır. Yalnızda yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Yağsız peynirler geceleri açlık hissini gidermek için ideal yiyeceklerdir. Fakat asla yanında ekmek tüketmemelisiniz. Aksi taktirde vücudunuza fazladan karbonhidrat takviyesi yapmış olursunuz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz