Sağlıklı beslenme kuralları içerisinde zamanında yemek yemek ve öğün saatlerine dikkat etmek de vardır. Doğru bir beslenme elde etmek için her öğün arasında 2 saat beklemek gerekir. Ana öğünler 4 saat ve ara öğünler iki saat arayla tüketilmelidir. Peki gün içerisinde yemek saatleri kilomuzu etkiler mi? Neden diyetisyen hekimler saatli bir şekilde beslenilmesi gerektiğini savunur?

Düzenli Beslenmenin İlk Şart

Dengeli beslenmek kadar kilo verme konusunda düzenli beslenmek de önemlidir. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere “dengeli ve düzenli beslenme” programları uygulanmaktadır. Vücudumuz metabolizma ve sindirim sistemi açısından sürekli etkileşimde bulunan bir yapıdır. Dolayısıyla ne yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz de önem kazanır.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Düzensiz yemek yemek, yapılan araştırmalara göre kalp krizi riskini ve obeziteyi de arttırmaktadır. Eğer günlük kalori tüketiminin dışına çıkılıyor ve buna ek olarak düzensiz beslenme yapılıyorsa, birey ömrünün kısalmasına da neden oluyor.

Saatli Beslenme Neden Önemli?

Gün içindeki yemek saatleri bireyin uyanış ve uyuyuş düzenine göre ayarlanabilmektedir. Düzensiz beslenme koşullarında günlük tüketimin 2,5 katı oranında kalori tüketildiği göz önünde bulundurulursa saatli ve düzenli bir şekilde beslenmenin kilo vermek isteyen kişiler açısından oldukça önemli bir etken olduğu söylenebilmektedir.

Gün içindeki yemek saatleri konusundaki temel husus ara öğünler arasında 2 saat ve ana öğünler arasında 4 saat beklemektir. Örneğin sabah 08.00’da kahvaltı yapan biri 10.00’da ara öğün tüketmeli ve 12.00’da öğle yemeğini yemelidir.

Gece Beslenmesine Son Verilmeli

Eğer gece mesaisinde bulunan ya da sürekli olarak seyahat etmesi gereken biri değilseniz, sağlıklı beslenme alışkanlığı gece yemek yemeyi kesmelisiniz. Gece tüketilen besinlerin vücutta parçalanması daha uzun sürmekte ve yağ olarak depolanmaktadır. Uykusuzluk problemi yaşamanızın da sebebi olabilmektedir. Kilo alma ya da verme programlarını uygularken düzenli uyku ve beslenme alışkanlığı elde edilmesi önemlidir.

Hangi diyet programı uygulanırsa uygulansın yaşam düzeninize, yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize ve kilonuza uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bunun için de sağlıklı beslenme uzmanından ya da diyetisyenden yardım almanız şarttır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz