Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan bir karar ile yumurtaların üzerinde rakamlar yer almaya başlamıştı. Ancak halen daha bu rakamların ne anlama geldiğini bilmeyenler bulunuyor. Peki yumurtaların üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?

Yumurtanın üzerindeki kodlar yumurtaların kimlik numaralarıdır. Bu kodlar bizlere yumurtayla ilgili bilgi verir. Yumurtaların organik olup olmadığını üzerindeki rakamlar sayesinde anlamamız mümkündür.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

  • 0 ile Başlayan Yumurtalar:

Bu yumurtalar Organik Tavuk Yumurtalarıdır. Yani üretici firma yumurtayı organik yetiştiricilik standartlarına uygun olarak yetiştirmiştir. 0 ile başlayan yumurtaları yumurtlayan tavuklarda hormon bulunmamaktadır.

  • 1 ile Başlayan Yumurtalar:

Bu yumurtalar Serbest Dolaşan Tavuk yumurtasıdır. Yani üretici firma tavukları rahat gezebilecekleri bir alan bırakmıştır ve tavuklar bu alanda yumurtlamışlardır. 1 ile başlayan yumurtaları yumurtlayan tavuklarda herhangi GDO ya da hormon kısıtlaması bulunmamaktadır. Yani üretici firma isterse tavukları hormonlu besleyebilir.

  • 2 ile Başlayan Yumurtalar:

Bu yumurtalar Kümeste Kafessiz Yetiştirilen Tavukların yumurtalarıdır. Yani üretici firma tavukları kısıtlı bir alan içerisinde beslemektedir, tavukların hareket alanları oldukça kısıtlıdır. Ancak 1 numaraları yumurtalarda olduğu gibi üretici firmalara GDO ya da hormon kısıtlaması konulmaz. Firma isterse tavukları hormonlu besleyebilir.

  • 3 ile Başlayan Yumurtalar:

Bu yumurtalar ise Tamamen Kafes İçinde Yetişen Tavukların yumurtalarıdır. Tavuklar hiçbir zaman kafes dışına çıkmazlar, asla dışarıda dolaşamazlar. Üretici firma tavukları istediği gibi besleyebilir. Piyasada satışı en çok yapılan yumurtalar 3 ile başlayan yumurtalardır ve oldukça da ucuzlardır.

Paketlerinde “Organik” olarak belirtilen yumurtaların üzerinde numara “0” ile başlamıyorsa ne yazıkki o yumurtalar organik değildir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz