Diyet yaparken halsizlik gibi birçok istenmeyen konu meydana gelebilir. Halsizlik söz konusu olduğunda tüm yaşantımızı olumsuz şekilde etkilememesi için “Diyet yaparken neler yenmeli, neler yenmemeli?” sorusunun cevabını iyice öğrenilmeli, sağlıklı bir sürecin geçirilmesi sağlanmalıdır. Diyet yaparken halsizlik olmasının başlıca nedenleri ise;

 • Uykusuz kalmak,
 • Yorgun olmak,
 • Hasta olmak,
 • Çeşitli ilaçları kullanmak,
 • Kilo verme adına aşırı spor ya da egzersiz yapmak,
 • Alkol tüketmek,
 • Az su içmek,
 • Yeterince vitamin ve mineral tüketmemek,
 • Yetersiz, yanlış ve dengesiz beslenmek,
 • Sağlıksız kilo vermek,
 • Tek başına şok diyet programları uygulamak.

Diyet sürecindeki bir diğer sorun ise kabızlık durumunun oluşmasıdır. Sindirim sisteminin değişen beslenme alışkanlıklarından olumsuz şekilde etkilenmesiyle ortaya çıkan durumdur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Öncelikle ihmal edilmemesi gereken konuların başında su içmek ihmal edilmemeli ve gün içinde düzenli olarak tüketilmelidir. Su, sindirim sorunu başta olmak üzere birçok olumsuzluğu önlemeye yardımcı olacaktır. Eğer su içmeyi sevmiyor ve su içerken zorlanıyorsanız “Su Tüketimini Kolaylaştırmak için Neler Yapılabilir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Yenmemesi ya da daha az tüketilmesi gereken besin grupları hakkında bilginiz yoksa bilgi sahibi olmalısınız. Tek başınıza diyet yapmamalı, Beslenme ve Diyet Uzmanı ile görüşmelisiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Kilonuzu Kontrol Etmek için Sağlıklı Beslenin” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Yaşam boyu sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Lifli yani posalı besin grupları tüketilmeli, su tüketimi ihmal edilmemeli, olabildiğinde sağlıksız gıdalardan uzak durulmalıdır. Aksi durumda halsizlik, kabızlık ya da obezite gibi daha büyük sağlık sorunları kaçınılmaz olacaktır.

Diyette başarının sağlanması için egzersizler de önemli unsurlar arasındadır. Dolayısıyla düzenli egzersiz yapmaya yaşam tarzı haline getirmek gerekir. Bu ağır kardiyo çalışmak değildir! Her gün 30 dk-45 dk’lık yürüyüşler tüm hayatınızı değiştirmeye yetecektir.

Kısacası diyet yaparken spor kesinlikle ihmal edilmemeli, tek başına kilo verilmeye çalışmamalıdır. Diyet yapmaya karar veren biri Beslenme ve Diyet Uzmanı’ndan destek almalıdır.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz