Sindirim sorunları yaşayarak kabız oldum, hiç rahatım yok diyenlerin yapmaları gerekenler nelerdir? Öncelikli olarak kabız olmamak için beslenme düzeninin sağlanması ile birlikte, kabızlığın nedenleri değerlendirilmelidir. Genel olarak kabızlık nedenleri arasında yeterli su ve lifli gıdaların alınmaması gelmektedir. Çeşitli bağırsak problemleri ile meydana geldiği unutulmamalıdır. Kabızlığa karşı kabızlığa çözüm yolları için beslenme düzenini ilk plana yerleştirmek gerekir. Sindirim sistemi dostu olan posalı gıdaların alımında ihmalkar davranmak zayıflamayı oldukça zorlaştıracaktır. Özellikle de kilo vermek için diyet yapacak kişilerin kabızlık korkulu rüyasıdır.

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin normalden çok daha zor ve daha az olmasıdır. Çoğu kişinin zaman zaman şikayetleri arasında yer almaktadır. Kabızlık uzun sürmez ve kısa süre içerisinde düzelir. Ancak bunun uzun sürmemesi için doğru beslenmenin bilinmesi gerekir. Yanlış ve hatalı beslenme sonucunda kabızlık kaçınılmaz olur.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Kabız Olmamak İçin…

Beslenmeye bağlı olarak gerçekleşen kabızlığa karşı besin çeşitliliğinin yanında lifli gıdaların tüketimi arttırılmalıdır. Hareketlilik çok önemlidir. Vücudumuzun faaliyetlerini düzenli şekilde yerine getirebilmesi için yaşamımızın her alanında hareketli olmaya gayret etmeliyiz. Kabızlığın nedenleri, arasında bağırsak problemleri yer alıyorsa tedavi gecikmeden uygulanmalıdır. “Kabızlık nasıl önlenir?” şeklinde araştırmalar yapmadan önce kapsamlı bir muayeneden geçmek gerekmektedir. Sağlığımız hakkında varsayımlar ve kulaktan dolma bilgilerle kendi kendimizi tedavi etmeye çalışma sorunun büyümesini sağlayabilir.

Kabızlığa çözüm yolları olarak bilinen sinameki ve diğer birçok bitkisel kaynaklı çayların uzun süre kullanılması sonucunda bağırsak tembelliği ve beraberinde problemler oluşabilir. Uygulanacak yöntemler hakkında Beslenme ve Diyet Uzmanlarının görüşleri ve önerileri kesinlikle dikkate alınmalıdır. Bu tür bitkisel yöntemlerin uzun süreli kullanımları sağlık açasından riskler oluşturabilmektedir. Günlük ihtiyacı karşılayacak kadar su içilmediği dönemlerde de sindirim sorunlarının oluşabileceği unutulmamalıdır.

Kabızlığı Önleyen Yiyecekler

Bu konuda önerilen yiyeceklerin büyük kısmı genellikle sindirim sisteminin çalıştırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda da besinlerin ishal oluşumunu arttıracak özellik gösterecektir. Bu nedenle önerilen kadar, dikkatli kullanımı önemlidir. Kadınların genel olarak yaşadıkları kabızlığa çare olarak gördükleri bu yöntemleri aşırıya kaçmadan uygulanmalıdır.

Kabızlığı önleyen besin grupları arasında salatalar, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllı besin grupları yer almaktadır. Kabızlığı önlemenin en etkili yöntemlerinde biri de su tüketmeyi ihmal etmemektedir. Detaylı bilgi edinmek için Kabızlığa İyi Gelen Besinler başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz